Wadżra - zagadkowa broń starożytnych bogów

Kategorie: 

Źródło: Public Domain

Artefakty po dawnych cywilizacjach, interesowały sobą zwolenników teorii o paleokontaktach od dłuższego czasu. Jednym z takich tajemniczych obiektów przeszłości są wadżry - dziwaczne przedmioty, które przetrwały do ​​naszych dni w swojej oryginalnej formie.

 

Wadżra w sanskrycie ma kilka znaczeń: „uderzenie pioruna” i „diament”. W Tybecie nazywa się to dorje, w Japonii - Kongosyo, w Chinach - jinguansi, w Mongolii - ochir. To ważny element rytuału w hinduizmie, buddyzmie i dżinizmie. Wadżra jest kultowym symbolem, jak krzyż wśród chrześcijan lub półksiężyc wśród muzułmanów. Istnieje nawet specjalny odłam buddyzmu zwany Wadżrajaną (ponadto sam Budda jest w nim nazywany Wadżrasattwą).

W mitologii Indii, wadżra jest potężną bronią boga Indry, która może niszczyć wszystko na swojej drodze. Sam bóg Indra jak odpowiednik słowiańskiego Peruna i greckiego Zeusa jest jedną z głównych postaci w mitologii hinduskiej, oraz przedstawia się go jako przywódcę wszystkich bogów. Pełni on również funkcję boga piorunów i błyskawic oraz „króla wszechświata”. I to właśnie on przy pomocy wadżry, jest w stanie kontrolować pogodę, zmieniać kanały rzeczne i wysadzać skały a nawet całe fortece.

Wadżra w różnych opisach towarzyszy epitetom: miedź, złoto, żelazo, mocne, jak z kamienia lub skały. Ma cztery lub sto rogów, tysiąc zębów, czasem przedstawia się ją w postaci dysku, ale częściej jako kształt przypominający krzyż, lub skrzyżowaną wiązkę błyskawic. Obrazy wadżr są widoczne na najstarszych zabytkach Indii. Co więcej, z czasów starożytnych pozostało kilka wadżr, jak na przykład ta, która znajduje się w kompleksie świątynnym Bodnath w Nepalu, zbudowany w VI wieku naszej ery.

Najciekawsze jest jednak to, że pojawiają się one jako atrybuty bogów w zabytkach innych kultur. Grecki Zeus często bywa przedstawiany na freskach gdy trzyma w dłoniach broń przypominającą wadżrę. W zasadzie wszyscy bogowie, którzy władali piorunami zdawali się czynić to za pośrednictwem jakiejś broni. W przypadku Thora był to młot, dla Peruna był to topór a dla egipskiego Seta jego Berło uas. Czy to możliwe, że bogowie dawnych kultur władający mocą błyskawic korzystali z tej samej technologii? 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj