Afryka nie jest kolebką ludzkości? Sensacyjne odkrycie w Turcji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowy świat stanął w obliczu rewolucyjnego odkrycia, które może podważyć jedno z fundamentalnych założeń dotyczących pochodzenia człowieka. Dotychczas uważano, że Afryka jest miejscem narodzin ludzkości, jednak najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Communications Biology sugerują, że pierwsi przodkowie człowieka mogli pojawić się w Europie.

 

Zespół antropologów z Kanady i Turcji dokonał sensacyjnego odkrycia w Turcji, gdzie znaleziono szczątki hominina o nazwie Anadoluvius turkae, datowane na około 8,7 miliona lat. Te starożytne szczątki wskazują na dużego naczelnego o wadze w granicach 50–60 kilogramów. Badania sugerują, że nasze odległe przodki mogły zamieszkiwać obszary Europy Zachodniej i Środkowej przez ponad pięć milionów lat, zanim podążyły w kierunku Afryki, prawdopodobnie z powodu zmian klimatycznych i wylesiania.

 

Co ciekawe, tereny, na których żyły te hominidy w Turcji, były bardzo podobne do afrykańskiej sawanny. Wśród znalezisk odkryto również szczątki takich zwierząt jak przodkowie żyraf, nosorożców, słoni, zebr, hien czy dużych kotów. To wskazuje na możliwość, że te gatunki, wraz z przodkami ludzi, mogły wyemigrować do Afryki z rejonów wokół Morza Śródziemnego i Morza Czarnego.

 

Chociaż to odkrycie jest niewątpliwie ekscytujące, rodzi również wiele pytań i kontrowersji. Jeśli potwierdzi się prawdziwość tej teorii, będzie to oznaczało radykalną zmianę w naszym rozumieniu historii ewolucji człowieka. Wielu ekspertów w dziedzinie antropologii pozostaje jednak sceptycznych wobec tych wniosków i oczekuje dalszych badań oraz więcej dowodów. Jedno jest pewne: przed nami fascynujące czasy w badaniach nad pochodzeniem człowieka.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Skomentuj