Zdaniem eksperta wszechświat może być wielką siecią neuronową

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Profesor fizyki z University of Minnesota Witalij Vanchurin zasłynął niedawno w świecie astrofizyki swoją nową pracą naukową. Zaproponował w niej, że cały wszechświat może być w rzeczywistości olbrzymią siecią neuronową.

Artykuł naukowy pt. The world as a neural network ukazał się już jako preprint w repozytorium cyfrowym arXiv. W dostępnym już teraz abstrakcie wspomina on o dostrzegalnych podobieństwach między sieciami neuronowymi oraz zachowaniem mechaniki kwantowej wraz z ogólną teorią względności. Jest to dość znacząca teoria ponieważ jeśli byłaby to prawda, mogłaby ustanowić długo oczekiwany pomost między tymi dwiema wzajemnie wykluczającymi się koncepcjami.

Zgodnie z jego słowami:

Wiemy, że mechanika kwantowa działa całkiem dobrze w małych skalach, a ogólna teoria względności działa całkiem dobrze w dużych skalach, ale jak dotąd nie byliśmy w stanie pogodzić tych dwóch teorii w ujednoliconej strukturze. Nazywa się to problemem grawitacji kwantowej. Oczywiście brakuje nam czegoś dużego, ale co gorsza, nie wiemy nawet, jak postępować z obserwatorami. Jest to znane jako problem pomiaru w kontekście mechaniki kwantowej i problem pomiaru w kontekście kosmologii.

Wtedy można by argumentować, że nie istnieją dwa, ale trzy zjawiska, które należy ujednolicić: mechanika kwantowa, ogólna teoria względności i obserwatorzy. 99% fizyków powiedziałoby ci, że mechanika kwantowa jest najważniejsza i wszystko inne powinno jakoś się z niej wyłonić, ale nikt nie wie dokładnie, jak można to zrobić. W tym artykule rozważam inną możliwość, że mikroskopijna sieć neuronowa jest strukturą podstawową i wszystko inne, tj. Mechanika kwantowa, ogólna teoria względności i makroskopowi obserwatorzy, wyłania się z niej.

Koncepcja jest dość odważna i nie zyskała sobie wielkiego entuzjazmu wśród społeczności naukowej. Jest to zresztą zrozumiałe podejście biorąc pod uwage z jak ważnym odkryciem mamy teoretycznie doczynienia. Warto jednak nadmienić, że sam autor zaprzecza jakoby fakt iż cały nasz świat stanowi sieć neuronową oznaczał, iż otaczająca nas rzeczywistość to hologram. Cytując jego słowa:

Nie, żyjemy w sieci neuronowej, ale możemy nigdy nie zauważyć różnicy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Skomentuj