Odkrycie tajemnicy magnetycznych anomalii księżycowych

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Międzynarodowy zespół astronomów i geologów odkrył tajemnicę anomalii magnetycznych Księżyca dzięki analizie regolitu, który został przywieziony na Ziemię przez chińską sondę Chang'e-5. Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications, otworzyło nowe perspektywy na zrozumienie natury tych tajemniczych anomalii zarejestrowanych w skorupie księżycowej.

 

Wartość odkrycia polega na identyfikacji cząstek mineralnych, w tym magnetytu, które okazały się kluczem do rozwiązania długotrwałej zagadki. Magnetyt, czyli silnie namagnesowana ruda żelaza, został znaleziony w submikroskopijnych kulistych ziarnach siarczku żelaza w regolicie księżycowym. Badacze wyjaśniają, że te krople przypominają stopione kulki, sugerując, że powstały w wyniku potężnych uderzeń asteroid we wczesnych etapach rozwoju Księżyca.

 

Poprzez modelowanie komputerowe naukowcy ustalili, że regolit na Księżycu jest nasycony elektronami pod wpływem wiatru słonecznego, co uniemożliwia tworzenie rud żelaza poprzez łączenie z tlenem. W odróżnieniu od Ziemi, Księżyc nie posiada atmosfery, która by go chroniła, pozostawiając go w stanie zredukowanym. To okoliczność, która zmienia nasze wyobrażenie o procesach geologicznych zachodzących na Księżycu.

 

Wyniki badań sugerują, że maleńkie ziarenka magnetytu powstały w warunkach ekstremalnych, tj. podczas uderzeń asteroid, które stopiły regolit i pozwoliły na powstanie mieszaniny gazowej z cząsteczkami asteroidy. Następnie ta mieszanina osiadła na powierzchni Księżyca, a magnetyt został rozprowadzony w strefach uderzenia, co wyjaśnia anomalia magnetyczne w skorupie księżycowej.

 

Szaleństwo tych zderzeń mogło przekształcić materiały w submikroskopijny magnetyt, czyniąc go ważnym źródłem materiału ferromagnetycznego na powierzchni Księżyca. Anomalie magnetyczne są rezultatem potężnych uderzeń asteroid, które miały miejsce wieki temu na Księżycu, pozostawiając ślady w postaci magnetytu.

 

Ostatecznie, odkrycie magnetytu w regolicie Księżyca otwiera nowe perspektywy badawcze i pomaga w zrozumieniu historii geologicznej księżycowej skorupy. To kolejny krok w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące ewolucji Księżyca i roli jaką odgrywa w układzie planetarnym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj