Czy skrzydlate koty rzeczywiście kiedyś istniały?

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Fascynujące zjawisko tzw. „skrzydlatych kotów”, które od dawna intryguje zarówno badaczy, jak i miłośników tych zwierząt, stało się ostatnio przedmiotem intensywnych badań grupy naukowców z Bostonu. Dotychczas przyjęło się uważać, że struktury przypominające skrzydła na grzbietach kotów są rezultatem rzadkiej mutacji genetycznej. Jednak najnowsze odkrycia sugerują, że może to być coś więcej niż jedynie zniekształcenie - a mianowicie pamięć genetyczna odziedziczona po dawno zanikłych przodkach.

 

Teoria przedstawiona przez bostońskich badaczy zakłada, że koty w starożytności mogły być wyposażone w prawdziwe skrzydła, które z czasem ewoluowały w bardziej prymitywne formy. W bardzo rzadkich przypadkach obserwujemy dziś u niektórych osobników zanikłe struktury, które mogą przypominać skrzydła. Ta hipoteza zdaje się znajdować potwierdzenie w starożytnych wierzeniach, gdzie istoty takie jak sfinksy, przedstawiane jako koty z potężnymi skrzydłami, pełniły istotną rolę w mitach i legendach różnych kultur.

 

Grupa naukowców z Bostonu przeprowadziła szczegółowe badanie na grupie 80 kotów uznanych za „skrzydlate”. Wyniki były zdumiewające – 23 z nich posiadało pęczki więzadeł u nasady ich "skrzydeł", co jest charakterystyczne dla ptaków. Co więcej, u 4 badanych kotów odnaleziono cienkie kości wewnątrz tych formacji. Takie odkrycia sugerują, że obserwowane struktury mogą być zanikłymi, ale autentycznymi skrzydłami.

 

Komentując to odkrycie, japońska zoolog Miura Tokawa zauważyła, że może to stanowić dowód na to, że nawet najbardziej fantastyczne hipotezy dotyczące przeszłości ewolucyjnej naszych domowych towarzyszy mogą być bliskie prawdy. Zadaje ona pytanie, czy obserwowane skrzydła są jedynie reliktem dawnych czasów, czy też świadczą o rozpoczynającym się nowym etapie ewolucyjnym w życiu kotów.

Pomimo wyraźnego postępu w badaniach, wciąż pozostaje wiele niewiadomych dotyczących tego zjawiska. „Skrzydlate koty” wzbudzają coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród naukowców, ale i w szerszym społeczeństwie. Badania te, otwierając nowy rozdział w zrozumieniu historii ewolucji kotów, mogą przyczynić się do głębszego poznania nie tylko ich przeszłości, ale i możliwego kierunku dalszego rozwoju. Czy te niezwykłe zwierzęta, będące mostem między współczesną nauką a starożytnymi legendami, okażą się kluczem do rozwiązania jednej z wielkich zagadek ewolucji?

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika czernm20

Słuchaj, poczytałem o tym już

Słuchaj, poczytałem o tym już kilka artykułów. Twoja wersja jest najbardziej wiarygodna. To dla mnie szok, prawie jak Cud Eucharystyczny w Legnicy. Też pamiętam o tym wspominałeś. 

 Pozdrawiam redakcję. Arcyciekawe to.

Skomentuj