Ślady kół sprzed 14 milionów lat - kto je stworzył?

Kategorie: 

Źródło: salik.biz

Położona w Dolinie Frygijskiej, „Antyczna Droga” przyciąga uwagę geologów, archeologów i historyków sztuki z całego świata. Wszystko dzięki tajemniczym śladom kół o głębokości dwóch metrów, które zdaniem niektórych badaczy, mogą pochodzić sprzed 14 milionów lat temu. Czy jest to relikt po zapomnianej cywilizacji z tego okresu, czy też najzwyklejszy błąd w obliczeniach?

Historyczna Dolina Frygijska, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2015 roku. Naukowcy uważają, że znajdująca się w niej zagadkowa droga, była wykorzystywana jako szlak handlowy w regionie. Ślady na „królewskiej drodze”, ukształtowanej przez ślady kół, , przyciągają uwagę turystów krajowych i zagranicznych przybywających do Frygii, a także geologów, archeologów i historyków sztuki z całego świata. Sensację w światowych mediach wywołała dopiero jedna z wypowiedzi rosyjskiego naukowca i geologa Aleksandra Kołtypina, który twierdził że ​​ślady kół w dolinie Frygijskiej mogły należeć do starożytnej i bardzo rozwiniętej rasy żyjącej tu 12-14 mln lat temu. Mężczyzna wyjaśnił, że obszar na drodze do Frygii był datowany na dolny paleocen, a struktura skał powstała 12-14 milionów lat temu.

Do wspomnianych kontrowersji odniósł się, dyrektor kultury i turystyki prowincji, Mehmet Tanir. Mężczyzna, w wywiadzie dla agencji Anadolu zwrócił uwagę na fakt, że w różnych okresach we Frygii prowadzono różne badania archeologiczne i geologiczne.

„Wielu archeologów, geologów i historyków sztuki z całego świata i Turcji przyjeżdża do Doliny Frygijskiej i prowadzi badania. Struktura skał i faktura historyczna regionu są naprawdę interesujące. W najbliższych latach możliwe będzie uzyskanie dodatkowych danych poprzez pogłębienie badań w tym środowisku.”

Obszar na którym znajduje się droga do Frygii był datowany na dolny paleocen, a struktura skał powstała w okolicach 12-14 milionów lat temu. Nie da się ukryć, że zdjęcia drogi faktycznie przywodzą na myśl dzieła pokroju budowli megalitycznych. Prawdą jest, że naukowcy nie byli w stanie określić dokładnego wieku śladów, co daje pole do wielu kontrowersyjnych teorii. Są one nieweryfikowalne i bazują jedynie na braku danych, ale na obecną chwilę nie sposób nie przyznać, że mają rację bytu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj