Matematycy dostrzegli ukrytą geometrię życia

Kategorie: 

Źródło: tg

Świat teorii matematycznych jest daleki od rzeczywistego, ale zespołowi naukowców udało się znaleźć związek pomiędzy równaniami definiującymi figury geometryczne a ich ucieleśnieniem w przyrodzie. Węgierscy matematycy poinformowali o odkryciu nowego rodzaju kształtu, który nazwali „komórkami miękkimi”. Nie mają one wyraźnych kątów, a mimo to łączą się w dwóch i trzech wymiarach. Formy takie występują w przyrodzie żywej, ale nie zostały wcześniej opisane matematycznie.

 

 

„Głównym problemem geometrii jest układanie przestrzeni płytkami o prostej strukturze” – czytamy w artykule, który naukowcy z Politechniki Budapeszteńskiej zamieścili na stronie arxiv.org.

 

Klasyczne rozwiązania, takie jak trójkąty, kwadraty i sześciokąty na płaszczyźnie oraz sześciany lub inne wielościany w przestrzeni trójwymiarowej, zawierają ostre narożniki i płaskie krawędzie. Jednak naturalne powłoki mozaikowe charakteryzują się kształtami o zakrzywionych krawędziach, a nie o płaskich krawędziach, a ostre narożniki są rzadkością. Ważnym pytaniem jest, jak połączyć prototypowe płytki o ostrych kątach z bardziej miękkimi, naturalnymi kształtami.

 

Autorzy uważają, że znaleźli rozwiązanie w nowej, „nieskończonej” klasie wielościanów, które są „zmiękczonymi” wersjami płytek punktowych.

 

„Formy te można spotkać w sztuce, ale także w biologii” – powiedział Gabor Domokos, kierownik zespołu naukowego. „Jeśli spojrzysz na tkankę mięśniową, zauważysz, że komórki mają tylko dwa kąty ostre, o jeden mniej niż w trójkącie. Jest to specjalny rodzaj teselacji”.

 

W przestrzeni dwuwymiarowej te miękkie kształty są łatwe do opisania. Są to komórki o zakrzywionych granicach, które mają tylko dwa narożniki. W przestrzeni trójwymiarowej wszystko staje się bardziej skomplikowane, ale istota jest ta sama, tj. krzywizna i minimum kątów.

 

„Zauważyliśmy, że architekci odnajdywali te kształty intuicyjnie, gdy chcieli uniknąć narożników” – powiedział Domokos.

 

Autorzy podają muszle jako przykład z biologii. Utworzona z wielu komór muszla rośnie, zachowując określony wzór. Za pomocą tomografu naukowcy zaobserwowali, że w trzech wymiarach muszle nie mają ostrych narożników, chociaż w dwóch wymiarach wyglądają inaczej. To doprowadziło ich do przekonania, że muszla morska jest najprostszym przykładem nowego rodzaju formy. Pokazało to także, jak natura wyprzedza ludzi pod względem obecnego rozumienia geometrii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj