Istnieje tajemnicza wspólna infrastruktura neuronowa między językami świata

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy zbadali, w jaki sposób abstrakcyjne koncepcje są reprezentowane w mózgach ludzi z różnych kultur i języków i odkryli, że istnieje wspólna infrastruktura neuronowa między językami. Chociaż leżące u podstaw regiony neuronowe są podobne, sposób, w jaki te regiony się zapalają, jest bardziej specyficzny dla każdej osoby.

 

 

Eksperci z Carnegie Mellon University zbadali obszary mózgu, w których materializują się konkretne i abstrakcyjne koncepcje. Nowe badanie sprawdza, czy ludzie, którzy dorastali w różnych kulturach i mówią różnymi językami, tworzą te koncepcje w tych samych obszarach mózgu.

„Chcieliśmy zbadać różne języki, aby sprawdzić, czy nasze pochodzenie kulturowe wpływa na to, jak rozumiemy, jak postrzegamy abstrakcyjne idee, takie jak sprawiedliwość” – powiedział Roberto Vargas, doktorant z psychologii w Dietrich College of Humanities and Social Sciences i kierownik autor badania.

Vargas kontynuuje podstawowe badania w dziedzinie organizacji neuronowej i semantycznej, rozpoczęte przez Marcela Yusta, profesora psychologii na Uniwersytecie D.O. Hebb. Yust rozpoczął ten proces ponad 30 lat temu, skanując mózgi uczestników za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Jego zespół badawczy rozpoczął od zidentyfikowania obszarów mózgu, które zapalają się, gdy postrzegają określone obiekty, takie jak jabłko, a następnie przeszedł do abstrakcyjnych pojęć z fizyki, takich jak siła i grawitacja.

 

Najnowsze badanie idzie o krok dalej w ocenie koncepcji abstrakcyjnych, badając obszary mózgu, które zapalają się podczas postrzegania abstrakcyjnych obiektów na podstawie języka. W tym przypadku naukowcy przebadali osoby, których pierwszym językiem jest mandaryński lub angielski.

 

Badania laboratoryjne mają na celu zbadanie uniwersalności nie tylko reprezentacji poszczególnych koncepcji, ale także reprezentacji większych zasobów wiedzy, takich jak wiedza naukowa i techniczna. Kultury i języki mogą dać nam inny sposób patrzenia na świat, ale nasze mentalne mapy mózgu okazują się bardzo podobne.

 

Istnieje dość ogólny zestaw sprzętu lub sieci obszarów mózgu, których ludzie używają, myśląc o abstrakcyjnych informacjach, ale sposób, w jaki ludzie używają tych narzędzi, zależy od kultury i znaczenia tego słowa. Jest to jedno z pierwszych badań, które zbadało stopień wspólności neuronowych podstaw reprezentacji pojęć abstrakcyjnych w różnych językach, a jednocześnie stworzyło podstawy do identyfikacji różnic językowych w znaczeniu poszczególnych pojęć abstrakcyjnych.

 

W badaniu naukowcy wykonali skany mózgu 20 uczestników, z równą liczbą osób mówiących po angielsku i mandaryńsku. Uczestnikom przedstawiono 28 oddzielnych abstrakcyjnych koncepcji, które obejmowały siedem kategorii: społeczne, emocje, metafizyka, prawo, religijność, matematyka i nauki ścisłe. Będąc w maszynie fMRI, uczestnicy spędzili trzy sekundy myśląc o wskazówce z jednej z tych kategorii, takiej jak świętokradztwo w kategorii religijności. Pomiędzy każdym monitem uczestnik oczyścił umysł, patrząc na kurczącą się niebieską elipsę przez siedem sekund. Serię powtórzono sześć razy, aby uzyskać wiele zestawów danych do analizy statystycznej oraz modeli treningowych i testowych.

 

Badanie pokazuje, że rzeczywiście istnieje wspólna infrastruktura neuronowa między językami. Chociaż leżące u podstaw regiony neuronowe są podobne, sposób, w jaki te regiony się zapalają, jest bardziej specyficzny dla każdej osoby. Prowadzi to do konkluzji, że ludzie nie są tak wyjątkowi w sposobie, w jaki myślą o rzeczach.

 

Ewoluowaliśmy z podobnymi mózgami, które wykonują określone funkcje. To jest jak mięśnie w ciele. Jeśli wykonujesz zawód, który wiąże się z interakcjami społecznymi, to część twojego mózgu, która przetwarza informacje społeczne, zostanie aktywowana w większym stopniu i będzie miała bardziej zróżnicowane połączenia w całym mózgu.

 

Podobieństwo pojęć zorientowanych na matematykę może wynikać z dużego podobieństwa międzyjęzykowego między matematyką a naukami przyrodniczymi. Podobieństwa w koncepcjach emocji i koncepcjach społecznych mogą leżeć w ogólnych okolicznościach i relacjach leżących u podstaw tych koncepcji.

 

Wyniki te świadczą o uniwersalnym sposobie, w jaki mózgi wszystkich kultur pracują z abstrakcyjnymi informacjami. Chociaż każda kultura rozwija własne, nieco inne koncepcje świata, wszystkie mózgi organizują abstrakcyjne koncepcje w ten sam sposób, używając tych samych systemów mózgowych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj