Dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na hipnozę niż inni?

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Hipnoza od dawna fascynuje zarówno naukowców, jak i społeczeństwo swoją zdolnością do oczarowywania i wpływania na umysł ludzki. Historia hipnozy sięga starożytności, ale dopiero niedawne badania naukowe zaczęły odkrywać jej tajemnice. Zespół badaczy podjął się wyzwania rzucenia światła na to zjawisko, analizując aktywność mózgu osób poddanych hipnozie.

 

W badaniu uczestniczyło 75 osób, których podatność na hipnozę oceniano za pomocą ankiet. Grupa ta została podzielona na osoby o wysokim i niskim prawdopodobieństwie zahipnotyzowania. Następnie, przy użyciu elektroencefalografii (EEG), zarejestrowano aktywność neuronalną uczestników przed i po sugestii hipnotycznej.

 

Odkryto, że istnieją znaczące różnice w aktywności mózgu między osobami bardziej a mniej podatnymi na hipnozę. Znaleziono, że aperiodyczny wykładniczy wzrost aktywności neuronów przed indukcją hipnozy jest silnym czynnikiem prognostycznym podatności na nią. To odkrycie sugeruje, że różnice w reakcji na hipnozę mogą być związane z wrodzonymi właściwościami mózgu.

 

Dr Sarah Johnson, neurobiolog z Uniwersytetu Stanforda, podkreśla, że badanie dostarcza cennych informacji na temat neuronalnych podstaw hipnozy. Odkrycie to może mieć szerokie zastosowania, w tym w terapiach psychologicznych i medycznych, gdzie hipnoza jest wykorzystywana jako narzędzie wspomagające.

 

Pomimo tego postępu, nauka nadal ma wiele do odkrycia w dziedzinie hipnozy. Niewyjaśnione pozostają mechanizmy, dzięki którym hipnoza wywiera swój wpływ, oraz to, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na nią niż inni.

 

Badanie to stanowi krok naprzód w zrozumieniu złożonego zjawiska, jakim jest hipnoza, i otwiera nowe możliwości w dziedzinie badań nad ludzkim mózgiem i świadomością.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj