Demony zwane inkubami zapładniały zakonnice

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Inkuby to postacie z mitologii i folkloru, występujące w różnych kulturach na całym świecie. Są to demoniczne byty, które według legendy przybierają męską formę i nękają ludzi, najczęściej kobiety, podczas snu, wchodząc z nimi w kontakty seksualne. Inkuby są częścią szerszej mitologii demonicznej, w której występują również ich żeńskie odpowiedniki - sukkuby.

 

W średniowieczu, wierzenia dotyczące inkubów, demonów lubieżnych i manipulujących, były tak silne, że papież Innocenty VIII wydał w 1484 roku specjalną bullę, mającą chronić przed tymi nieziemskimi istotami. Szczególnie zakonnice stały się ich ofiarami, co skutkowało narodzinami setek dzieci w klasztorach. Ale nękano nie tylko pustelników – także świeckie kobiety padały ofiarą inkubów. Chociaż intymność seksualna podczas snu często tłumaczono desperacją lub niechcianą ciążą, niektóre przypadki pozostały niewyjaśnione.

 

Jednym z najsłynniejszych przypadków jest historia Marii de Mondelon z 1698 roku. W Grenoble Maria złożyła pozew, żądając uznania jej syna za prawnego spadkobiercę, pomimo że jej mąż, hrabia Jerome Auguste de Mondelon, zmarł cztery lata przed narodzinami dziecka. Maria twierdziła, że dziecko zostało poczęte przez jej zmarłego męża, który ukazał się jej we śnie. Jej wniosek został początkowo odrzucony, ale po odwołaniu parlament Grenoble uwzględnił prośbę Marii.

 

Co ciekawe, dziecko zaczęło wykazywać podobieństwa zewnętrzne, gesty i nawyki zmarłego hrabiego, co wzbudziło zdumienie. Przyjaciele hrabiego twierdzili nawet, że ma ten sam głos co zmarły. Tajemnica pochodzenia syna Marii pozostała nierozwiązana.

 

Początkowo inkuby były opisywane jako podłe, garbate karły, a ich potomstwo uważano za brzydkie i garbate. Jednak z czasem obraz inkubów ewoluował – zaczęto je przedstawiać jako przystojnych mężczyzn lub zmarłych mężów. Ta zmiana może odzwierciedlać ewolucję wierzeń i legend.

 

Zjawisko inkubów, pomimo że często wyjaśniane jako mit lub fikcja, wciąż przyciąga uwagę naukowców i badaczy. Odzwierciedla ono nie tylko średniowieczne wierzenia i postrzeganie, ale także wpływ czynników społecznych i kulturowych na rozumienie narodzin i seksualności.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj