Wielka susza w Iraku odsłoniła ruiny pałacu nieznanego starożytnego imperium

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Od 1475 do 1275 roku p.n.e. imperium Mitanni władało północnym regionem rzek Eufrat i Tygrys, czyli terytorium dzisiejszego Iraku. Później jednak imperium zostało ostatecznie pokonane przez rosnących w siłę Hetytów. Państwo Mitanni zostało całkowicie zasymilowane, dlatego do dnia dzisiejszego archeolodzy nie wiedzieli o nim zbyt wiele. To może się jednak zmienić wraz z odkryciem ruin starożytnego pałacu w Kurdystanie.

Imperium Mitanni jest jednym z najmniej zbadanych starożytnych imperiów Bliskiego Wschodu, więc odkrycie ruin pałacu jest jednym z najważniejszych osiągnięć archeologicznych w tym regionie świata w ostatnich dziesięcioleciach i ilustruje sukces współpracy kurdyjsko-niemieckiej. Hasan Ahmed Qasim z Kurdyjskiej Organizacji Archeologicznej współpracował z dr Ivaną Puljiz z Uniwersytetu w Tybindze nad wspólnym projektem badawczym.

 

W ostatnim czasie susza spowodowała znaczący spadek poziomu wody w północnym Iraku, ujawniając pozostałości pałacu z epoki brązu, który prawdopodobnie stał kiedyś na skraju doliny rzeki Tygrys. Zgodnie z komunikatem prasowym wydanym przez Uniwersytet w Tybindze, pałac był solidną budowlą o dwumetrowych ścianach z błota. Badacze zidentyfikowali kilka pomieszczeń oraz przedmioty, które mogą rzucić nieco światła na kulturę imperium Mitanni.

Jak zaznacza dr Ivana Puljiz, archeologów najbardziej zaintrygowało to, co znajdowało się na ścianach:

Znaleźliśmy pozostałości murali w jasnych odcieniach czerwieni i błękitu. Malowidła ścienne mogły być typową cechą pałaców w drugim tysiącleciu p.n.e., ale rzadko wytrzymywały próbę czasu. Dlatego też odkrycie tych malowideł ściennych w tak dobrym stanie jest sensacją archeologiczną.

Ruiny pałacu zostały odkryte dzięki spadkowi poziomu wody w zbiorniku mosulskim. Ukończona w 1986 roku największa zapora w Iraku, dostarcza energię elektryczną do 1,7 miliona mieszkańców miasta Mosul, ale wywołuje również niepokój wśród mieszkańców. W 2014 roku zapora została na moment przejęta przez ISIS. Ewentualne zniszczenie tamy mogłoby skutkować katastrofą dla dużej części Iraku.

Czy badacze będą w stanie odkryć więcej tajemnic Imperium Mitanni? Z pewnością współpraca międzynarodowa będzie pomocna. Nie zapominajmy również o zmianach klimatycznych, które paradoksalnie w tym przypadku są pożądane. Susze mogą bowiem prowadzić do ujawnienia kolejnych fascynujących śladów starożytnych cywilizacji.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj