Sztuczna inteligencja odkrywa, czym są nasze sny

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ludzkość od zarania dziejów próbuje zrozumieć, skąd się biorą i czym są sny. W starożytności uznawano, że sny mogą mieć duchowe lub nadprzyrodzone pochodzenie, lecz w świecie współczesnym zwykle analizujemy je pod kątem naszych przeżyć i doświadczeń z życia. Najnowsze badania zdają się potwierdzać, że większość snów stanowi kontynuację tego, co dzieje się w naszym życiu codziennym.

 

W XX wieku, Sigmund Freud i inni naukowcy uważali, że jesteśmy w stanie ujawnić ukryte znaczenia snów, jeśli przebadamy je w kontekście rzeczywistych doświadczeń danej osoby. We współczesnej analizie snów, terapeuci próbują pomóc pacjentom interpretować ich sny, korzystając z dzienników snów, lub poszukując wskazówek i symboli, które mogą odpowiadać innym sferom życia.

 

Jednym z najlepiej ocenianych systemów do interpretacji dzienników snów jest system Halla i Van de Castle'a, który kodyfikuje sny w kategoriach pojawiających się postaci, zachodzących między nimi interakcjami i wpływów tych interakcji na osoby. System ten posiada jednak jedną istotną wadę – samodzielne przeglądanie dzienników snów oraz identyfikowanie poszczególnych elementów jest bardzo czasochłonne. Na szczęście z pomocą przychodzi nam sztuczna inteligencja.

Zespół naukowców z Roma Tre University i Nokia Bell Laboratories opracował algorytm, który automatycznie ocenia i opisuje sny pod kątem systemu Halla i Van de Castle'a. Program komputerowy wykorzystano do przetworzenia zestawu 24 tysięcy snów z wielkiej bazy danych DreamBank, w którym skoncentrował się na postaciach, zachodzących między nimi relacjach i słowach związanych z emocjami.

 

Gdy porównano wyniki zautomatyzowanej analizy do ręcznych notatek, zapisanych przez ekspertów od snów, okazało się, że algorytm sprawdził się w swojej roli w około 75% przypadków. Wynik nie jest rewelacyjny, ale z pewnością jest to doskonały początek do dalszej analizy snów z pomocą sztucznej inteligencji. Naukowcy odkryli również, że algorytm częściowo potwierdził, iż sny stanowią kontynuację życia codziennego – dzienniki z bazy danych zawierały elementy, które mogły ujawniać, czego osoby śniące doświadczały w życiu. Najnowsze podejście może w przyszłości pomóc dokładniej zrozumieć sny.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj