Sfery Klerksdorp - artefakty sprzed milionów lat czy dzieło natury?

Kategorie: 

Źródło: Robert Huggett

Historia kryje w sobie wiele niezwykłych artefaktów, które stawiają znaną historię Ziemi pod zupełnie innym kątem. Jedną z takich pozostałości, są niezwykle regularne artefakty znane pod nazwą Sfer Klerksdorp. Ich zagadka jest o tyle interesująca, że skrywały się one w liczącej 3 miliony lat warstwie pirofyllitu.

Kule Klerksdorp mają średnicę od 0,5-10 centymetrów. Składają się one z hematytu lu wolastonitu i charakteryzują się wyrytymi na nich otworami oraz czerwonawo-brązową barwą. Okazy mają różne kształty, od zauważalnie spłaszczonych kulek do wyraźnych dysków. Charakterystyczne rowki znajdujące się na każdej sferze, spowodowały wiele dyskusji na temat natury tych znalezisk. Pojawiają się nawet teorie iż jest to dzieło jakiejś rozwiniętej cywilizacji.


Większość geologów, uważa że Sfery Klerksdorp powstały jako konkrecje, które utworzyły się w osadach wulkanicznych lub popiele, tuż po tym gdy nagromadziły się 3 miliardy lat temu. Badacze argumentują, że rowki dostrzegane na powierzchni tych konkrecji, muszą być więc pochodzenia naturalnego. Jako przykład podawane są bardzo podobne konkrecje znalezione w warstwach z 2,7 do 2,8 miliarda lat, obejmujących część grupy Hamersley w Australii. Zwolennicy teorii o paleokontaktach, mają jednak inne zdanie. Uważają oni, że są to niewytłumaczalne artefakty, które mogły powstać jako dzieło inteligentnych istot. 


Tego typu tezy nie zyskują oczywiście wielkiego entuzjazmu w mediach głównego nurtu, chociażby dlatego, że przed 3 milionami lat nie było mowy o istnieniu jakiejkolwiek rozwiniętej cywilizacji. Przynajmniej wedle oficjalnej wersji historii. Okazy Sfer Klerksdorp znajdują się w Muzeum Klerksdorp w mieście o tej samej nazwie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
loading...

Skomentuj