Nowe odkrycie zmienia postrzeganie mechanizmu z Antykithiry. 100 letni dogmat został obalony

Kategorie: 

Źródło: www.pbs.org

Mechanizm z Antykithiry został znaleziony w 1901 roku na zatopionym statku na Morzu Egejskim, datowanym na I wiek p.n.e. Na pokładzie znajdowały się różne skarby i dzieła sztuki, które prawdopodobnie były przeznaczone na paradę Juliusza Cezara w Rzymie. Wśród różnych posągów, garnków i biżuterii, znajdowały się również kawałki zardzewiałego pudła z brązu. Uwagę badaczy zwrócił jednak fakt iż wystawało z niego koło zębate. Znaleziony mechanizm nie był podobny do żadnego ze wcześniej odkrytych obiektów starożytnego świata.

 

Długoterminowe badania, doprowadziły naukowców do przekonania, że ​​mechanizm z Antykithiry to komputer analogowy napędzany obrotem koła, który wykonuje szeroki zakres obliczeń astronomicznych. Przez dziesięciolecia uważano, że zewnętrzny pierścień kalendarza mechanizmu z Antykithiry przedstawiał egipski kalendarz cywilny. Niedawno w wyniku badania przeprowadzonego przez niewielki zespół naukowców, który dokładnie odtworzył cały mechanizm z Antykithiry ta koncepcja, musiała ulec zmianie.

 

Zdaniem naukowców, ​​pierścień kalendarza nie odnosi się do 365-dniowego kalendarza egipskiego, a raczej 354-dniowego kalendarza księżycowego. Tłumaczy to dostrzeżoną w przeszłości niedokładność konstrukcji, a raczej rozbieżność odległości między otworami. W przeszłości pojawiały się już opinie, że nie jest to kalendarz roczny, ale jak widać, znalezienie wystarczających dowodów zajęło nauce ponad 100 lat.

Głównym problemem w prawidłowym badaniu mechanizmu z Antykithiry jest brak wysokiej jakości zdjęć rentgenowskich. Pierwsze fotografie, wykonano dopiero około 15 lat temu, wówczas zaznaczono i uwieczniono wszystkie małe części i sekcje artefaktu. Problem polegał na tym, że mechanizm nie jest kompletny. Uzupełnienie luk zajęło nieco czasu, jednak zdołano uzupełnić mechanizm i wykonać jego repliki.

 

Zespół naukowców operował na jednym z takich urządzeń i przetestowano hipotezę 365-dniowego kalendarza, która ostatecznie została odrzucona. Osiągnięto to, poprzez obliczenie odległości między otworami i zastosowanie jej w różnych testach. Naukowcy przetestowali również 24 inne możliwe kombinacje, aż do osiągnięcia najbardziej prawdopodobnej liczby – 354 dni. 

Należy zauważyć, że badacze, którzy dokonali tego odkrycia, nie polegali tylko na danych statystycznych i obliczeniach. Własnoręcznie odbudowali oni mechanizm z Antykithiry z absolutną precyzją i przy użyciu metod z okresu jego powstania, czyli około 2000 lat temu. Jest to więc najbardziej wierna oryginałowi replika mechanizmu z Antykithiry. Dowodzi ona, że opieranie całej wiedzy o artefaktach starożytności, na stuletnich hipotezach może być błędne, a fakty są ważniejsze od teorii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj