Na Krecie odnaleziono grobowiec z czasów legendarnego minotaura!

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia

Greccy archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia! Pochodzący z wieku brązu grobowiec został znaleziony na Krecie, dzięki informacji od lokalnych mieszkańców. W środku złożono kości ludzi, którzy zginęli w okolicach roku 1400 przed naszą erą - gdy terytorium wyspy było władane przez cywilizację minojską, znaną najbardziej dzięki fantastycznej historii o minotaurze!

Jamę z grobowcem odkryto przypadkiem. Natknął się na nią lokalny mieszkaniec miasta Ierapetra, który szybko powiadomił archeologów o nietypowym znalezisku. Według wstępnych badań naukowców, wnętrze konstrukcji zachowało się w nienaruszonym stanie. Krypta ma niecałe 4 metry długości, została także podzielona na 3 części - w dwóch z nich, południowej i północnej, umieszczono sarkofagi. Oprócz nich, nie brakowało także różnego typu akcesoriów pogrzebowych, w tym blisko 24 urny, rzeźby, a także ceremonialny kubek i naczynie do mieszania wina.

Najbardziej interesującą częścią są jednak same sarkofagi - wciąż zawierające szczątki ludzi. W jednym z grobów, nienaruszonym, złożono dorosłego mężczyznę, znalezione kości ułożone były w skurczonej pozie. Niestety, drugi sarkofag nie posiadał nakrycia, a szczątki znacząco się zdegenerowały, co nie pozwoliło na odkrycie płci i wieku nieboszczyka.

 

Sądząc po datowaniu całej konstrukcji, ciała należeć musiały do ludzi cywilizacji minojskiej, która rozkwitała na Krecie w latach 1200-2400 lat przed naszą erą. Najsłynniejsze miasto tej nacji, Knossos, skrywało podobno mroczną tajemnicę. Pod tamtejszym pałacem umieszczono labirynt, w którym zamknięto przerażającego minotaura!

 

Każde tego typu znalezisko przypomina nam o tym, jak wiele elementów historii wciąż jest przed nami ukrytych. W źródłach nie brakuje fantastycznych opowieści, które zwykle bywają zbywane z powodu braku dowodów - dowodów, które wciąż mogą czekać kilka metrów pod ziemią na swojego odkrywcę. Ale czy gdyby nawet zostały one znalezione, władze pozwoliłyby na ich upublicznienie i zakwestionowanie oficjalnych wersji historii z podręczników?

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj