Łazik Curiosity uwiecznił na Marsie orb wystrzeliwujący promień światła

Kategorie: 

Źródło: NASA

Udostępnione niedawno zdjęcia pochodzące z marsjańskiego łazika Curiosity zarejestrowały dziwny obiekt nad powierzchnią czerwonej planety. 23 kwietnia 2017 jedna z kamer uchwyciła tak zwany orb, który w chwilę po pojawieniu się w kadrze kamery wytworzył dziwny promień światła niewiadomego pochodzenia.

 

Pierwszy obraz został uchwycony o 02:51 popołudniu (czasu ziemskiego) i nie przedstawia on nic podejrzanego. Jednakże drugie zdjęcie zrobione niecąłą sekundę później przedstawia jasną kulę światła, która zdaje się wysyłać białą wiązkę światła w kierunku powierzchni Marsa.

Czy możliwe, że jest to poprostu błąd matrycy CCD, który spowodował tymczasowe przeciążenie kamery? Nie da się ukryć, że obiekt ten nie jest widoczny na jakiejkolwiek innej fotografii z innych kamer. Z drugiej strony, gdyby był to rzeczywiście błąd kamery, to z pewnością byłby widoczny na innych zdjęciach z Marsa. Możliwe, że NASA poprostu nie dodaje takich wadliwych zdjęć na swoją stronę aby nie rozbudzać wyobraźni internautów. Ewentualnie, mogą oni mieć w tym jakiś interes, ale pytanie brzmi, jaki?

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Antybaca

A zastanowiło kogoś to że

A zastanowiło kogoś to że łazikowi nie brudzi sie przez te kilka lat obiektyw? Foty ostre jak brzytwa, a podobno na Marsie jest jednak kurz, może pani Gienia codziennie ściereczką poleruje szkiełka?

Portret użytkownika Kmieciu

Oj tam, oj tam, gimby się za

Oj tam, oj tam, gimby się za miastem najarały i się bawią wskaźnikami laserowymi oraz chińskimi petardami sylwestrowymi z rodzaju "dziwne, przed odpaleniem miałem jeszcze obie ręce...", a UFOfile się już spinają... Przeż po to jankeskie bandziorstwo ("wojska NATO") się do nas wpierd***ło (no, między innymi po to), żeby te relacje na jakimś zadupiu za Radomiem kręcić (dla "oświeconego Zachodu" w sumie równie dobrze mogłoby to być faktycznie na Księżycu - kto u nich tam wie, dzie Radom leży Blum 3 ?)...
 

 

Portret użytkownika draska

Cytat z Wikipedii na temat

Cytat z Wikipedii na temat łazika Curiosity Rover

DRT[edytuj] - Narzędzie do usuwania kurzu ang. Dust Removal Tool (DRT) jest zamontowane na wieżyczce rewolwerowej, jako jedno z pięciu narzędzi i jest używane do usuwania kurzu i luźnych materiałów z powierzchni skalnych, czyszcząc je szczotką ze stalowego włosia. Konstrukcja DRT jest inna niż narzędzia stosowanego na łazikach Spirit i Opportunity ang. (Rock Abrasion Tool (RAT)), ale oczekuje się, że ma podobnie skuteczne właściwości odkurzania. Mechanizm napędu obraca szczotki i opiera się na ramieniu robota, aby umieścić je w wymaganej odległości od powierzchni docelowej. Obszar wyczyszczony przez DRT jest kołem i ma minimalną średnicę 45 mm. DRT ma być także stosowany do usuwania materiału z tacki do obserwacji próbek[38].

Pierwsze użycie DRT łazika Curiosity nastąpiło w 150 marsjańskim dniu misji (Sol 150), czyli 6 stycznia 2013. Zdjęcie oczyszczonego skrawka skały wykonała kamera MAHLI z odległości około 25 cm, po oczyszczeniu skrawek skały przyjął nazwę "Ekwir_1"[39].

Czasem warto poszukać, popytać niż wyjść na... id... ignoranta...

Strony

Skomentuj