Kto i dlaczego zbudował świątynie jaskiniowe Ellora?

Kategorie: 

Źródło: Pratheepps (Wikipedia)

Jaskinie Ellora to jedno z największych i najdziwniejszych stanowisk archeologicznych na świecie. Jest to kompleks jaskiń klasztornych, wykutych bezpośrednio w skale. Czy takie osiągnięcie architektoniczne, może należeć do kultury z VII wieku n.e? A może kryje się tu jakaś tajemnica?

 

Ten megalityczny monument, powstał w okolicach 756 i 773 roku n.e. Zdaniem specjalistów z UNESCO, jego najstarsza część pochodzi z 600 roku n.e. Wszystkie jego elementy, zostały wyrzeźbione ręcznie w zboczu góry. Współcześni inżynierowie sugerują, że do wyrzeźbienia terenu i stworzenia kształtu litery U, z którego słynie do dziś, potrzebna była armia ludzi.

 

Uczeni uważają, że kompleks jaskiń Ellora został zbudowany w czasacg dynastii Rashtrakuta, za panowania króla Kryszny. Bóstwo władało regionami południowych Indii od VIII do X wieku. Historycy i archeolodzy twierdzą, że świątynia została pomyślana jako himalajski dom hinduskiego boga Shivy. Tysiące ludzi, zarówno obywateli Indii, jak i gości z Europy i innych krajów, odwiedza kompleks świątynny przez cały rok.

Patrząc na zdjęcia z lotu ptaka, kompleks jaskiń Ellora jest równie imponujący i onieśmielający co wiele innych zagadkowych struktur zapomnianej historii. Równie wielkie zaskoczenie czeka zwiedzających, którzy dostrzegą skomplikowane rzeźby i kolumny wyryte w górskiej skale. Według niektórych historyków, kompleks powstawał przez blisko 18 lat.

 

Czy to wystarczający okres aby stworzyć tak monumentalną strukturę? Odpowiedź na to pytanie zaprząta głowy wielu ludzi. Niektórych z nich, prowadzi to do wniosku, że wszelkie tego typu konstrukcje to dzieło dawno zaginionej technologii, która pochodziła od wcześniejszych cywilizacji ludzi lub nawet istot pozaziemskich. Jest to jednak zdecydowana mniejszość, a powszechnie powielana wersja zdarzeń, uznaje ten obiekt za dzieło ludzkich rąk. Jak było naprawdę? Tego nie wie nikt.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj