Jaszczuroludzie z Al Ubaid. Skąd wzięły się te prehistoryczne figurki?

Kategorie: 

Źródło: InneMedium

W archeologii głównego nurtu powszechnie przyjmuje się, że początki ludzkiej cywilizacji, datujemy na okres starożytnej Mezopotamii. Mało kto zdaje sobie sprawę z niezwykłego odkrycia jakiego dokonano w XX wieku, na terenie dzisiejszego Iraku. Odkryto wówczas kilka artefaktów liczących 7000-lat, które zdawały się przedstawiać humanoidalne postacie z cechami gadów.

Kultura Ubaidian jest cywilizacją prehistoryczną, która żyła w Mezopotamii, w okresie od 4000 do 5500 p.n.e. Podobnie jak w przypadku Sumerów, pochodzenie ludu Ubaidian jest nieznane. Wiadomo, że mieszkali w dużych osadach wiejskich w domach z cegły mułowej, rozwijali architekturę, rolnictwo i uprawiali ziemię korzystając z kanałów irygacyjnych.

 

Architektura Ubaidian obejmowała duże domy w kształcie litery T, otwarte dziedzińce, brukowane ulice, a także urządzenia do przetwarzania żywności. Według Metropolitan Museum of Art, niektóre z tych wiosek zaczęły przekształcać się w miasta, znane później jako Eridu, Ur i Uruk. Były to główne ośrodki cywilizacji sumeryjskiej. Symeryjskie tabliczki z pismem klinowym, zgodnie informują, że Ur uważano za pierwsze miasto tej kultury.

Tym dziwniejsza wydaje się fascynacja kultury Al'Ubaid jaszczurzymi istotami. Największe odkryte skupisko tych artefaktów, to Tell Al'Ubaid, ale znaleziono je również w Ur i Eridu. Pierwsze egzemplarze zostały odnalezione 1919 roku. Zidentyfikowano zarówno figurki męskie jak i żeńskie. Niektóre kobiece figurki trzymają nawet niemowle ssące mleko, przy czym ono również jest przedstawiane jako stworzenie podobne do jaszczurki.

 

Kwestia tego co dokładnie reprezentują, jest zupełnie nieznana. Zdaniem archeologów ich przedstawienia, sugerują, że były to przedmioty rytualne. Czymkolwiek były, wydawały się być ważne dla prehistorycznego ludu Ubaidian. Warto zauważyć, że sumeryjski bóg Enki, również był przedstawiany jak wąż. Taka niepewność to pole do licznych teorii, takich jak chociażby ta, że są to wizerunki istot z innej intelignetej rasy, która weszła w kontakt z Sumerami.

Czy można traktować te artefakty literalnie, czyli przyjąć, że przedstawiają rzeczywiste istoty, z którymi kontakt mieli żyjący wówczas ludzie? Z pewnością twierdzi tak chociażby słynny propagator teorii reptilian David Icke. Jego zdaniem, rasa istot z kosmosu, znana w sumeryjskich mitach jako boscy Annunaki, zdominowała prymitywnych ludzi i władała nimi przez tysiąclecia. Figurki, są dla niego koronnym dowodem na prawdziwość tej tezy. Aby dowieść tak ambitnej tezy, nie wystarczą spekulacje i konieczne są nowe odkrycia, które rzucą trochę światła, na tajemniczą kulturę Ubaidian.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika jaa

Jak wiadomo, w Afryce różne

Jak wiadomo, w Afryce różne grupy ludzi mieszkających tam miały różne maski rytualne. Podobnie było w Egipcie. I, pewnie w wielu innych miejscach w dawnych czasach. Możliwe, że te figurki przedstawiają ludzi w takich maskach. Jest też jakby możliwe, że zakładanie masek to rodzaj zapisu czegoś co kiedyś miało miejsce jako rzeczywiste hybrydy, a, nie tylko rytualne stroje.

Skomentuj