Jak superinteligencja może kolonizować wszechświat?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nie dysponujemy jeszcze cyfrową superinteligencją, ale badacze już planują, jak mogłaby ona ułatwić nam eksplorację naszej galaktyki oraz innych, jeszcze bardziej odległych struktur.

Zdaniem naukowców w przyszłości nie będziemy potrzebowali gigantycznych statków kosmicznych, aby pomieścić grupę ziemskich kolonizatorów.

Wystarczy, aby taki statek miał wystarczającą ilość przestrzeni dla czegoś w rodzaju "sondy nasiennej" - robota, który będzie w stanie wylądować na jakiejś docelowej planecie i posiądzie zdolność zbudowania na niej od podstaw nowej cywilizacji.

Jeśli uda się zbudować antenę odbiorczą, która pozwoli takiemu robotowi odbierać z prędkością światła plany i instrukcje przekazywane przez nas z Ziemi, to ów robot, przy udziale konstruowanych na bieżąco laserów, będzie wysyłał kolejne sondy, by powtarzały zadanie i zasiedlały całą galaktykę.

Skoro wszystkie kluczowe informacje o człowieku będzie można przekazywać z prędkością światła, to sztuczna inteligencja takiego robota, może być zdolna do poukładania kwarków i elektronów, w odpowiednio dobranych ludzi.

Może się to odbywać poprzez przekazanie kilku gigabajtów informacji potrzebnych do określenia kodu genetycznego danej osoby. Potem dochodziłoby do inkubacji dziecka,  wychowywanego przez sztuczną inteligencję.

Być może SI będzie jednak zdolna do tego, aby z poziomu kwarków i elektronów przeprowadzać nanomontaż dorosłych już ludzi o zeskanowanej w całości pamięci ich oryginałów z Ziemi.

Są to jednak tylko i aż pomysły naukowców. Jeśli superinteligencja wyprzedzi największe ludzkie intelekty, będzie w stanie dokonać tego inaczej i prawdopodobnie o wiele lepiej.
 
 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj