Chińczycy stworzyli kod binarny już 5000 lat temu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

System pisma chińskiej „Księgi zmian” lub „Klasyki zmian” („I-Ching”), zawiera w sobie binarny system liczbowy i pozycyjną zasadę pisania liczb. I Ching wyprzedza "wynalezienie" kodu binarnego aż o 5000 lat.

 

Starożytni Chińczycy posiadali wiedzę matematyczną, która znacznie wyprzedzała swoje czasy. Nasza współczesna cywilizacja, zaczęła wykorzystywać kod binarny dopiero w XX wieku, wkraczając w erę technologii obliczeniowych. To jednak nie jedyna zaskakująca cecha tego dzieła.

 

I-Ching określa szczegółowy opis sytuacji i zalecenia, po których można dojść do optymalnego rozwiązania i korzystnego rozwoju wydarzeń. „Księga Przemian” ma służyć za metodologię dzięki której można określić właściwości każdej sytuacji życiowej i tendencje jej rozwoju.

„I-Ching” wywarło ogromny wpływ na życie chińskiego społeczeństwa. Zgodnie z jej założeniami, cały otaczający nas świat, to element procesu wywołanego poprzez interakcję i walki sił światła i ciemności. Każda z wymienionej w księdze sytuacji jest symbolicznie wyrażona przez jeden z 64 znaków (heksagramów), składający się z dwóch rodzajów znaków.

 

Wszystkie znane źródła przypisują wynalezienie trygramów legendarnemu władcy starożytnych Chin, Fu Xi, który sprawował władzę, jak się powszechnie uważa, od 2852 do 2737 pne (5000 lat temu). W filozofii I Ching rzeczywistość nie jest całkowicie realna. Przypomina to nieco koncepcję jaskini platońskiej.

Pionier analizy matematycznej, Gottfried Wihlelm Leibniz, jako pierwszy zauważył, że heksagramy w tekście odpowiadają liczbom od 000000 do 111111. Leibniz, już w XVII wieku argumentował, że wszelką materię można przedstawić w binarnej sekwencji jako 1 i 0 lub, jak twierdzili Chińczycy yin i yang.

 

To właśnie za sprawą chińskich dokumentów, powstały pierwsze systemy binarne, które stały się językiem współczesnej informatyki. Wszystko to, wzięło się ze starożytnego tekstu, napisanego 5000 lat nastaniem ery cyfrowej.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Ar

Problem tylko w tym ze

Problem tylko w tym ze legendy wskazuja ze tam zyli wtedy biali ludzie. I to legendy nie tylko c Chin ale tez Pacyfiku. Te wylapane ze 300 lat temu. A wiemy ze rejon. BAJKALU to znaleziska naszego R1a. I wiemy tez ze tam znaleziono genom indianski czyli mieszanke 2 ras... A mur chinski jakos dziwnie ma wiezyczki skierowane do Chin... Jakby ktos sie przed Chinczykami bronil. Malowanie sie notabli na bialo tez jest pewnym podejrzeniem jakiego koloru byli pierwsi wladcy. Byc moze biala cywilizacja utonela w potopie 2299 pne a potem wiekszosc mialy ludy ktore obecnie tam zyja. Ktos pisal tez o sladach eksterminacji ludzi bialych kiedys tam w odleglej przeszlosci

Portret użytkownika eljasz

znak yin-yang oraz „I-Ching”

znak yin-yang oraz „I-Ching” jest tożsame - jest PROCESOREM KWANTOWYM nazwać go można na obecną chwilę "lifechip" występuje również w Biblii tylko nie umiecie czytać. OKO BOGA, KOŁO ZYCIA.... lifechip.pl

 

 

Skomentuj