Dziwne jamy zlokalizowane na powierzchni Marsa, nikt nie wie gdzie prowadzą

Kategorie: 

Zdjęcie wysokiej rozdzielczości przedstawiające jamę z Marsa

Jeden z ziemskich orbiterów fotografujących powierzchnię Marsa przetransferował zdumiewające zdjęcie. Widać na nim coś, co początkowo może się wydawać kopułą jednak po bliżej obserwacji okazuje się, że ta struktura jest raczej wklęsła i dokądś prowadzi.

 

Naukowcy nie byli stanie ustalić, z jaką formą  geologicznym mamy tu do czynienia. Zdjęcia do analiz udostępnił Mars Reconnaissance Orbiter a uwagę przykuł regularny kształt formacji niepasujący do otoczenia. Początkowo naukowcy dysponowali tylko zdjęciami w niskiej rozdzielczości jednak po czasie wykonano lepsze ujęcia.

[ibimage==14300==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

To, co ujawniło się na tych zdjęciach zdaje się raczej wskazywać, że lej prowadzi w głąb Marsa. Gdyby Mars posiadał wodę w stanie ciekłym powstanie takiej struktury byłoby wykonalne, ale co mogło tam wciekać? A może to odkrycie stanowiące podstawę do tego, aby zdać sobie sprawę z tego jak wyglądała geologiczna przeszłość Marsa. Tego typu trudne do kwalifikacji odkrycia zwykle, bowiem powodują konieczność zadania nowych pytań.

 

Na zdjęciu w wysokiej rozdzielczości widać dno tej struktury i wydaje się ono płaskie. Można powiedzieć, że to kolejna anomalia, bo teraz to rzeczywiście wygląda jak wejście do jakiejś podziemnej formacji. Astronomowie twierdzą, że średnica otworu to około 35 metrów. Co ciekawe zlokalizowano więcej takich otworów wlotowych. Jeden z takich otworów z obszaru Arsia Mons ma średnicę aż 100 metrów.

[ibimage==14305==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Naukowcy snują przypuszczenia, że nietypowe formacje mogą być pozostałością aktywności wulkanicznej na tej planecie. Niektórzy z badaczy zaproponowali hipotezę, że pod powierzchnią Marsa znajduje się system jaskiń, rodzaj katakumb. Ma to potwierdzać fakt, że w niektórych przypadkach nie widać dna. Uczeni podejrzewają, że w tych "jaskiniach"  może się znajdować woda w stanie ciekłym, co czyni te miejsca wyjątkowo interesującymi dla ewentualnych kolonistów.

 

Wszystko wskazuje na to, że naukowcy zaczęli sprawdzać jak głęboko sięga przysłowia królicza nora. Mogą jednak odkryć coś, co nie może być opublikowane. 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika marc

1. przewaznie zdjecia robione

1. przewaznie zdjecia robione teleskopami raczej nie mają kolorow , są czarno-biale i sa kolorowane
2. na zdj,2 wszystkie formy rzucaja cien na prawo wiec forma jest wklesla
3. na marsie sa jeszcze lodowce , lub zdjecia jak mowie sa w oryginale czarnobiale i odpowiednio obrabiane, stad moze to wygladac na snieg

Portret użytkownika ixi

Światło pada z dołu lewej

Światło pada z dołu lewej strony. Widać wyrażny cień za prawą krawędzią kraterów - zarówno tych małych, jak i omawianego w artykule. Gdyby światło padało z prawej strony oświetlając stożek, nie byłoby ciemnej obwódki oddzielającej oświetlony stok od płaskiej powierzchni.

Portret użytkownika Lord_J

Gdzie wyście szkoły kończyli?

Gdzie wyście szkoły kończyli? Cień wcale nie pokazuje czy to figura wklęsła, czy wypukła. Może być zarówno i jedna i druga bo nie osnaczyli północy. Jeśli północ jest z prawej strony zdjęcia to mamy figórę wklęsłą, jeśli odwrotnie to wypukłą .

Portret użytkownika devoratus

Może najpierw naucz się, jak

Może najpierw naucz się, jak pisać bez błedów - zanim zaczniesz się zastanawiać nad poziomem edukacji innych ludzi...
 
Znajdujący się w środku otwór, wypukły raczej nie jest, zatem figura, w której się on znajduje - jako, że jest tak samo oświetlona, również musi być zagłebieniem...

Portret użytkownika devoratus

Może najpierw naucz się, jak

Może najpierw naucz się, jak pisać bez błedów - zanim zaczniesz się zastanawiać nad poziomem edukacji innych ludzi...
 
Znajdujący się w środku otwór, wypukły raczej nie jest, zatem figura, w której się on znajduje - jako, że jest tak samo oświetlona, również musi być zagłebieniem...

Strony

Skomentuj