W Jerozolimie po raz pierwszy wystawiono najstarszą kopię Dekalogu

Kategorie: 

Najstarsze zachowane manuskrypty z pełnym tekstem Dekalogu pokazano na wystawie w Muzeum Izraela w Jerozolimie, podała w środę elektroniczna wersja londyńskiej gazety Guardian.

 

Projekt ma na celu zapewnienie zachowania starożytnych manuskryptów biblijnych, odkrytych w jaskini na północnym brzegu słynnego Morza Martwego.

„Zwój, liczący dwa tysiące lat, jest najstarszym rękopisem w naszej kolekcji. Zabytek znaleziono w pobliżu Morza Martwego na wschód od Jerozolimy. Nigdy nie prezentowaliśmy tego w Izraelu" - powiedział Pnin Shore, szef Dead Sea Scrolls, działającej pod auspicjami izraelskiego Urzędu Zabytków.

Większość z zachowanych dokumentów znaleziono we fragmentach, podczas, gdy inne, tj. kopia Dziesięciorga Przykazań, wizualnie przetrwała w stanie nienaruszonym. Jest to jednak tylko pozorne wrażenie. W rzeczywistości rękopis jest bardzo stary i będzie go można oglądać tylko przez dwa tygodnie, a następnie powróci on do specjalnej komory.

 

Prezentowane na wystawie Muzeum Izraela ekspozycja pt. „Krótka historia ludzkości”, obejmuje jeszcze 14 eksponatów, w tym narzędzia myśliwskie sprzed 1,5 mln lat.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Aniol

Nie, nie jest to oczywiste bo

Nie, nie jest to oczywiste bo powod, ze Chrystus wybial urodzic sie jako zyd nie jest ci znany
natomiast przyszedl jako syn Boga zywego

Głosuj przeciw
-71
Portret użytkownika laxim

Powtarzam Ci że nie ma

Powtarzam Ci że nie ma Izreala - w żadnym z najstarszych pism w Azji czy w Euroazji nie ma czegoś takiego jak Izrael. Jestem rodzimowiercą - tradycja i kulura to jedyne co nam pozostało, gdyż Polacy sterowani przez tych o których piszesz zatracili instynkt przetrwania i poszli na rzeź.
Nie ma, nie było i nie będzie Izraela.
Poczytaj o wierzeniach ludu Semiego. Przekonasz się, że to wymysł. Jest mowa o Baalach róznego pokroju, odpowiednikach scytyjskich bogów, nawet Jahwe pochodzi z panteonu wedyjskiego, ale nie ma Izraela.
Dałbym Ci przykład manipulacją pism a właściwie próbie zapisu słów Slowiańskich przez hebrajczyków - nie potrafią. Zinaczają rzeczywistością, stað kabała, kabalenie, zaczarowywanie rzeczyIstości. Gdyż oni sami nie pochodzą z matni, pępów Maci - zktórych ponownie odrodzili się synowie Rasy Białej.
Zgadza się przedstawili nam skróconą i zinaczoną wersję wierzeń, które majątyle yarów, że nie sposób zliczyć i wierz mi, są o wiele starsze niż ich niby rotor(a)yka

Głosuj przeciw
-50

Strony