Każdy człowiek widzi podobne przedśmiertne wizje

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zgodnie z opowieściami przedstawicieli różnych kultur, wiele osób przed śmiercią widzi żywe i znaczące wizje. Zjawisko to, nie zyskało sobie dotąd wiele uwagi naukowców. Warto jednak wspomnieć badanie z 2014 roku, opublikowane w American Journal of Hospice & Palliative Care – pierwsze badanie skupiające się na percepcji pacjenta – które podjęło ten wątek, w kontekście wpływu tych wizji na proces umierania. Okazało się, że przedśmiertne wizje, można podzielić na kilka kategorii.

 

Nauka nie jest pewna co wywołuje takie dziwne marazmy, następujące na krótko przed śmiercią, lub podczas ocierania się o śmierć. Zdaniem samych pacjentów, wywołują one poczucie spokoju, zmianę perspektywy lub akceptację, co sugeruje że pełnią ważną funkcję w procesie umierania. Badacze pokusili się nawet o sugestie, że powinno się traktować te wizje, jako pozytywny aspekt tego nieuchronnego zjawiska.

 

Badacze z Demen College i Buffalo Hospice oraz agencji Centrum Hospicjum i Opieki Paliatywnej, przebadali 63 pacjentów przyjętych do hospicjum w ciągu 18 miesięcy. Codziennie przeprowadzano wywiady z pacjentami, wypytując ich o wszelkie wizje i spisując ich szczegółowe opisy. Większość uczestników zgłosiła, że ​​doświadczyła co najmniej jednej wizji, która była znacznie wyraźniejsza niż zwyczajne sny. Większość z nich, uważała że wizje były realistyczne i znacząco emocjonalnie.

Analiza badaczy, podzieliła te doświadczenia na sześć kategorii:

  1. Pocieszająca obecność: ukochana osoba - najczęściej zmarła, ale czasami żywa - przynosi pocieszenie.
  2. Przygotowanie do podróży: W wizji jednego pacjenta wsiadła do samolotu ze swoim (żywym) synem i poczuła się pocieszona.
  3. Obserwacja lub komunikowanie się ze zmarłym: Zmarli przyjaciele i bliscy odgrywają ważną rolę, co w opinii pacjentów jest dla nich niezwykle uspokajające.
  4. Czekanie na bliskich: Zmarli przyjaciele często wydają się „czekać”. Trzy dni przed śmiercią jedna kobieta zgłosiła wizje i sny, w których znajdowała się na szczycie schodów, a jej (już zmarły) mąż czekał na nią poniżej.
  5. Traumatyczne doświadczenia życiowe: Pacjenci mogą powracać do traumatycznych doświadczeń życiowych, takich jak wojna, maltretowanie w dzieciństwie, trudne sytuacje lub związki.
  6. Niedokończone sprawy: Kilku pacjentów zgłasza niepokojące wizje skoncentrowane na obawie, że nie będą w stanie wykonać ważnych zadań.

Głównym tematem, który wyłonił się z badania było to, że wizje następujące pod koniec życia, są źródłem komfortu dla większości ludzi. Jeden ze współautorów badania, lekarz Christophera W. Kerr, zwrócił jednak uwagę na smutną tendencję medyków do ich lekceważenia. Większość lekarzy beztrosko przypisuje te przypadki urojeniom lub skutkom ubocznym leków, co zdaniem autoró nowego badania, prowadzi do zaniedbania doświadczeń umierających pacjentów, ze szkodą dla ich zdrowia psychicznego.

„Musimy leczyć pacjenta, a nie tylko chorobę; ważna jest ogólna jakość życia, nawet blisko jego końca.” mówi Pei S. Grant, dyrektor ds. badań w Hospice Buffalo.

Zarówno ona jak i jej koledzy, zapraszają rodziny i lekarzy do rozmowy o wizjach z pacjentami. Niezależnie od mechanizmów jakie nimi kierują, pozwala to pacjentom ponownie przemyśleć swoje życie, zastanowić się nad uczuciami związanymi ze śmiercią i pogodzić się z przeszłymi doświadczeniami.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj