Niezwykła wyspa w kształcie piramidy rzuca nowe światło na historię starożytnej Grecji

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Odkrycie wyspy w kształcie piramidy, leżącej na Morzu Egejskim, przyczyniło się do powstania wielu nowych naukowych teorii na temat historii starożytnej Grecji. Jakie tajemnice może skrywać wyspa? 

Ostatnie odkrycie archeologów ujawniło prawdziwie monumentalną wyspę na Morzu Egejskim, która według The Independent może liczyć sobie nawet 4600 lat. Naukowcy uważają, że wyspa doskonale odzwierciedla kluczowy aspekt greckiej religii, a więc ideę, że szczyty gór były miejscami zamieszkania bogów.

 

Archeolodzy odkryli, że struktura w kształcie piramidy zawiera bogate dowody, wskazujące na obecność starożytnej kultury sprzed epoki minojskiej. Poszlaki sugerują, że wyspa była głównym ośrodkiem religijnym dawnej cywilizacji. Znalezisko niewątpliwie odegrało więc ważną rolę w rozwoju państwa greckiego.

 

Badacze przez 4 lata uważnie przyglądali się wyspie na Morzu Egejskim, zwanej Daskalio. Liczne cechy architektoniczne, takie jak schody i systemy odwadniające, które zmieniły kształt wyspy, potwierdzają, że piramidalna struktura była niegdyś zamieszkana przez ludzi. Naukowcy wierzą, że starożytni architekci zbudowali to, co uważa się obecnie za ogromne sanktuarium religijne, składające się z 60 marmurowych, błyszczących budowli.

Daskalio jest przedmiotem intensywnych badań archeologicznych od 2015 roku, gdy naukowcy zlokalizowali to miejsce. Badania są prowadzone przez międzynarodowy zespół, wspierany przez grecki rząd. Kilka międzynarodowych instytutów dodatkowo wspiera projekt finansowo. Daskalio to maleńka wyspa, która powstała w wyniku podniesienia się poziomu morza, ale 4500 lat temu została ona połączona wąską groblą z inną niezamieszkałą wyspą o nazwie Keros.

 

Zespół badaczy wierzy, że osada na Daskalio rozkwitła w okresie kultury cykladzkiej, znanej również jako epoka brązu, która trwała od około 2900 do 1100 r. p.n.e. Archeolodzy znaleźli na piramidalnej wyspie strome ścieżki prowadzące na szczyt i ogromne platformy budownicze. Wszystkie zabudowania na Daskalio zostały wykonane z wysokiej jakości marmuru.

Do powstania osady wykorzystano wiele tysięcy ton marmuru, które musiały być importowane z oddalonej o sześć mil wyspy. Ta informacja sugeruje jednoznacznie, że mieszkańcy Daskalio musieli być wykwalifikowanymi żeglarzami. Czołowy archeolog morski z Uniwersytetu w Southampton, dr Julian Whitewright, uważa, że jest do zdecydowanie największa prehistoryczna operacja transportu wodnego, jaka kiedykolwiek wyszła na światło dzienne:

Odkrycie pokazuje dość wyraźnie, jak ważna i integralna dla kultury osady Daskalio była żegluga morska.

Wyspa na Morzu Egejskim posiadała ponadto liczne zabudowania, przypominające starożytne sklepy, a nawet instalacje wodno-kanalizacyjne. Jest to szczególnie imponujące odkrycie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że osada powstawała tysiąc lat przed Minojczykami, którzy są często uważani za pierwszą rozwiniętą cywilizację europejską. W oparciu o znaleziska archeolodzy przypuszczają, że wyspa mogła odegrać ważną rolę w dostarczaniu broni i innych metalowych konstrukcji na okoliczne tereny. Ustalenia badaczy jasno sugerują, że znana nam dotychczas geneza greckiej cywilizacji wcale nie musi być kompletna i wciąż wiele tajemnic czeka w zakamarkach historii, aby je odkryć.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Ononoon

"Ostatnie odkrycie

"Ostatnie odkrycie archeologów ujawniło prawdziwie monumentalną wyspę na Morzu Egejskim, która według The Independent może liczyć sobie nawet 4600 lat."

Dopiero teraz ją odkryli? 4600lat była niedostępna dla oczu ludzkich? To chyba jakaś wyspa niewidka...

 

Skomentuj