Nasz Wszechświat może się rozszerzać w innym wymiarze

Kategorie: 

Źródło: Suvendu Giri

Od dawna wiemy, że Wszechświat rozszerza się i robi to coraz szybciej. Jednak naukowcy nie mają pojęcia dlaczego tak jest i przypuszczają, że za ten stan rzeczy może odpowiadać ciemna energia. Nowy model, przygotowany przez zespół fizyków z Uniwersytetu w Uppsali, być może pozwoli nam rozwiązać tę zagadkę.

 

Zgodnie z teorią strun, cała materia składa się z malutkich, wibrujących niczym struny obiektów. Teoria ta wymaga istnienia większej liczby wymiarów przestrzennych, niż trzy. Od wielu lat powstają modele oparte o teorię strun, które mają wyjaśniać zagadkę ciemnej energii, lecz każda z nich spotkała się z odrzuceniem.

 

Nowy model, opracowany przez badaczy z Uniwersytetu w Uppsali, wprowadza koncepcję rozszerzającego się Wszechświata, który znajduje się na skraju bańki, rosnącej w innym wymiarze. Cała materia we Wszechświecie miałaby składać się z końcówek strun, rozciągających się wzdłuż dodatkowego wymiaru. Model nie wyklucza istnienia innych baniek, na których znajdują się inne wszechświaty.

Naukowcy uważają, że teoria strun może przewidywać istnienie takich baniek z wszechświatami. Co więcej, nowy model może wyjaśniać istnienie ciemnej energii. Autorzy twierdzą, że ich model przedstawia nowy, zupełnie inny obraz powstawania Wszechświata oraz jego przyszłego losu i być może pozwoli nam wypracować metody na przetestowanie teorii strun. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Physical Review Letters.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Polski Ruch Raeliański

RAEL MAITREYA trochę inaczej

RAEL MAITREYA trochę inaczej wyjaśnia: wszechświat nie "rozszerza się" tylko obserwacje, jakie dokonujemy z pozycji naszego układu słonecznego - za pomocą naszych obecnych narzędzi obserwacyjnych - tworzą nam złudzenie, że wszechświat "się rozszerza": po pierwsze dlatego, że ta część wszechświata, w której się znajdujemy ma być może obecnie lokalny trend do rozszerzania się, po drugie - nasze narzędzia obserwacyjne są niedokładne i - tak samo jak widzimy "złe odległości do gwiazd" tak samo możemy błędnie interpretować wyniki obserwacji. Tak Rael na swoich wykładach to wyjaśniał i mówił oczywiście, że obecne teorie i sposób, w jaki sobie wyobrażamy budowę wszechświata - są NA TERAZ - na obecny stan wiedzy naukowców i sposób, w jaki interpretujemy to co widzimy (tak jak kiedyś uczeni widzieli, że "Ziemia jest płaska") .. wraz z rozwojem wiedzy, nasz sposób widzenia wszechświata i nasze domysły oraz teorie diametralnie się zmienią. 

Portret użytkownika Homo sapiens

Może kiedyś ludzkoś zdobędzie

Może kiedyś ludzkoś zdobędzie cały materialny kosmos, zasiedli inne światy, ale wpierw musi pozyskać technologię obcych...

Głosuj przeciw
-51

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj