Wyniki eksperymentalnego badania mogą pomóc w poszukiwaniu Obcych

Kategorie: 

Źródło: https://pixabay.com/

Skorupa ziemska w ponad 90 procentach składa się z minerałów bogatych w krzem, takich jak kwarc czy skaleń. Naukowcy od dawna zastanawiali się skąd mogą one pochodzić. Nie wykluczone, że ta wiedza, może pomóc w poszukiwaniu życia na innych planetach?

Najpopularniejszą teorią jest ta, zgodnie z którą wszystkie wspomniane wcześniej składniki powstały w wyniku aktywności wulkanicznej. Jednak Don Baker i Kassandra Sofonio z Uniwersytetu McGill w Kanadzie opublikowali badania, w których opisują powstanie skorupy ziemskiej z nieco innej perspektywy. Zdaniem naukowców, część składników chemicznych skorupy pochodzi z atmosfery, która funkcjonowała na Ziemi na początku jej istnienia.

„Nasz eksperyment umożliwił nam odkrycie procesu chemicznego towarzyszącego temu zjawisku. Nasze badania, mogą pomóc naukowcom zawężyć kryteria, które mogą świadczyć o tym, że dana egzoplaneta jest, bądź mogła być zdatna zamieszkana.” – dodał Don Baker.

Zgodnie z teoriami, około 4,5 miliarda lat temu w Ziemię uderzyła planetoida wielkości Marsa. Zdarzenie to doprowadziło do topnienia materiału Ziemi, który utworzył ocean magmy. Po tym zderzeniu powierzchnia Ziemi stopniowo się utwardzała, aż stała się stałą strukturą. Baker w swoich badaniach nie odrzuca możliwości pojawienia się takiej kolizji w przeszłości. Jednak zdaniem badacza, atmosfera Ziemi po zderzeniu, składała się z pary, która pod wysokim ciśnieniem, rozpuszczała skały, które następnie spadały na powierzchnię planety w postaci kropel. Takie zjawisko nazywane jest „deszczami krzemowymi”.

Aby przetestować swoją hipotezę, Baker i Sofonio przeprowadzili eksperymenty laboratoryjne, polegające na stopieniu w wodzie o  temperaturze 1550 stopni Celsjusza sproszkowanego krzemu, a następnie umieszczenie go w kapsułkach złota i palladu i rozpuszczenie w środowisku o temperaturze 727 stopni Celsjusza i ciśnieniu rzędu 100 atmosfer. Warunki te odpowiadają aurze naszej planety  około 1 miliona lat po ogromnej kolizji. Eksperyment ten powiódł się i udowodnił, że „deszcze krzemowe” mogły występować na naszej planecie. Jest to niewielki ale dość znaczący krok w kierunku poznania mechanizmów stojących za pojawieniem się życia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Woda

Woda może osiągnąć taką

Woda może osiągnąć taką temperaturę - ale musi znajdować się w otoczeniu, gdzie panuje duże ciśnienie. Wraz ze wzrostem ciśnienia rośnie także temperatura wrzenia/parowania. I odwrotnie - przy niskim ciśnieniu woda wrze w znacznie niższej temperatuże.

Można to zaobserwować w naturze wysoko w górach - na szczycie Mount Everest woda wrze już w temperaturze 68 stopni Celsjusza.

Skomentuj