Najstarszy egipski papirus opisuje metody stosowane przy budowie piramid

Kategorie: 

Źródło: dreamstime

Muzeum w Kairze całkiem niedawno ujawniło przełomowy starożytny papirus, który został odkryty jeszcze w 2013 roku w Morzu Czerwonym. Zdaniem badaczy, znalezisko to szczegółowo opisuje część procesu budowy Wielkiej Piramidy w Gizie. Starożytny tekst liczy przeszło 4500 lat, co czyni go najstarszym dokumentem kiedykolwiek odkrytym w Egipcie.

 

Narazie ujawniono, że rzeczony papirus to w rzeczywistości terminarz, który należał do Egipcjanina o imieniu Mere, odpowiadającego za zespół około 200 mężczyzn. Znalezisko to zostało opisane przez archeologów Pierrea Talleta i Gregory'ego Marouarda w czasopiśmie Archeologia Bliskiego Wschodu.

Terminarz szczegółowo opisuje procesy mające miejsce w kilku kamieniołomach, które znajdowały się w pobliżu Nilu, a także stwierdza, że wapienie wykorzystywane w budowie zewnętrznej części piramidy otrzymano w mieście Tura, a dopiero później transportowano je statkami na plac budowy Wielkiej Piramidy. Tekst opisuje również szczegóły podróży z Tury na plac budowy, która miała trwać cztery dni. Zgodnie z zapiskami inspektora materiały do budowy piramidy były sprowadzone za pomocą zestawu kanałów, które rozpoczynały się w Nilu.

Według naukowców, Merer napisał swój dziennik w 27 roku panowania faraona Cheopsa. Starożytny papirus opowiada, że ​​do tego czasu Wielka Piramida została prawie ukończona, a znaczna część pozostałych prac koncentrowała się na budowie obudowy wapiennej, która pokrywała zewnętrzną część Wielkiej Piramidy. Wiadomo nam również, że budowa Wielkiej Piramidy była nadzorowana przez wezyra Ankhafa, który był przyrodnim bratem faraona Cheopsa.

W swoim artykule Tallet i Marouard napisali że jednym z tytułów Ankhafa było "wódz wszystkich dzieł króla ". Oczywiście pomijając, że jest to jeden z najwcześniejszych tekstów opowiadających o budowie piramidy Cheopsa wiele rzeczy pozostaje jednak zagadką. Nie tłumaczy nam on jeszcze zagadki początków istnienia piramid ani nie wyjaśnia metody transportu bloków skalnych na wysokość 147 metrów, ale bez wątpienia jest to bardzo dobry początek. Nie wykluczone że jeszcze za naszego życia piramidy w Gizie i ich sekrety staną przed nami otworem.

 

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika dd

Oni to mieli fajne pismo.

Oni to mieli fajne pismo.

Połowa zwoju to dziura, a mimo to znamy z tego strzępka zapisy o harmonogramie, o sposobie transportu, kto co i jak. Z wyjątkiem sposobu budowania. Teraz wystarczy napisać tekst na jedną stronę A4. Kilka linijek. Odwrócić kartkę i wyciąć lub wyrwać losowo kilka dziur. Tak 30 z całego tekstu. Daj drugiej osobie do przeczytania i ocenćie sens przeczytanego tekstu.

Powodzenia, swoją drogą może to się okazać fajną zabawą. 

Portret użytkownika Gouranga

A dlaczego nie papirus

A dlaczego nie papirus znaleziony w Bośni, Chinach albo Meksyku? Po pierwsze piramidy są o wiele starsze, po drugie programowanie ludziom skojarzenia piramidy <-> egipt jest bezpodstawne i głupie, po trzecie skąd ludzie mieliby wiedzieć jak budować piramidy, skoro nigdy tego nie robili? MYŚLCIE!

Portret użytkownika Max77

Prawdopodobnie papirus

Prawdopodobnie papirus dotyczy prac związanych z renowacją piramidy zwłaszcza okrywy zewnętrznej, piramidy były już bardzo stare za czasów Cheopsa .... polecam film Franca Zalewskiego o katastrofie meteorytów w regionie Gizy kratery i skutki eksplozji impaktowych widoczne są  do dzisiaj.

 

 

Portret użytkownika stokrates

To tylko potwierdza moją

To tylko potwierdza moją teorię, że jedyne co zrobili egipcjanie to montaż okładzin. Dlatego okładziny nie przetrwały, a właściwej budowli do dzisiaj nikt nie potrafił ruszyć Smile

 

Strony

Skomentuj