Odkryto starożytny papirus z podaniem o Ostatniej Wieczerzy

Kategorie: 

Źródlo: newsmaine.net/

1500 - letni kawałek papirusu z greckimi inskrypcjami, wspominającymi Ostatnią Wieczerzę może być jednym z najstarszych zachowanych zabytków chrześcijańskich.

 

Robert Mazza poszukiwał papirusu wśród tysięcy dokumentów, przechowywanych w The John Rylands Library przy University of Manchester. Zdaniem naukowca, fragment papirusu był składany i noszony na łańcuszku. Umieszczano go w wisiorku - amulecie, jako swego rodzaju ochronę przed złym urokiem.

„To jest ważne i nieoczekiwane odkrycie - jeden z pierwszych dokumentów, w którym użyto magii w kontekście chrześcijańskim. Umieszczono tam również pierwsze wzmianki o eucharystii” - mówi Mazza. „Fragment powstał prawdopodobnie w jednym z egipskich miast”.

Aby ochronić dokument od zewnętrznych wpływów środowiskowych, umieszczono go obecnie w specjalnym opakowaniu.

 

Tekst na papirusie jest mieszaniną różnych fragmentów Pisma Świętego, w tym Psalmu 77 i 26 rozdziału Ewangelii Mateusza.

„Do dziś chrześcijanie używają fragmentów Biblii jako amuletu” – kontynuuje Mazza. „Nasze odkrycie w pewnym sensie wyznacza początek ważnej tradycji w chrześcijaństwie”.

Tłumaczenie tekstu na papirusie brzmi:

„Strzeżcie się każdego, kto zarządza ziemią. Poznajcie wszystkie kraje i narody, że Chrystus jest Bogiem naszym. On powiedział, a oni przyszli. On rozkazał i zostało stworzone, a potem deptane nogami. On nas wszystkich uwolnił od pragnień naszych wrogów. Nasz Bóg przygotował święty stół na pustyni i dla ludzi dał mannę nowego przymierza - nieśmiertelne Ciało Pana i Krwi Chrystusa, przelanej za nas na odpuszczenie grzechów ".

Ludzie w tym czasie byli o wiele bardziej przesądni niż współcześnie i wierzyli w magiczną moc. Według Mazza, zagniecenia, które można zobaczyć na fragmencie, sugerują, że papirus o wymiarach 3 i 10,5 centymetrów składano w mały prostokąt, a następnie umieszczano w amulecie, który był noszony na szyi  - najprawdopodobniej przez mężczyznę.

 

Co ciekawe tekst został napisany przez poborcę podatkowego w miejscowości  Tertembuzis, położonej niedaleko starożytnego Hermopolis (obecnie Al - Minja).

„Tekst napisany w Tertembuzis umieszczono na odwrocie dokumentu podatkowego, co pozwala przypuszczać, że ludzie ponownie wykorzystywali papirusy” - powiedział Mazza. „Nie można też wykluczyć innych hipotez”.

Datowanie izotopem węgla wykazało, że papirus powstał między 574 i 660 rokiem. Jego twórca znał Biblię, ale nie był wybitnym literatem. Niektóre słowa zawierają błędy, inne użyto w niewłaściwej kolejności. Cytaty spisano z pamięci. Raczej nie ma mowy o kopiowaniu.

 

Według naukowców, egipscy chrześcijanie przyjęli praktykę noszenia tego rodzaju biżuterii, aby unikać zagrożeń. Tradycja ta dała początek innym zwyczajom tj. noszenie krzyża, amuletów z wizerunkiem Jezusa, Maryi i innych postaci. W wielu kościołach wierni mogą kupić wizerunki świętych z modlitwą na odwrocie, która, według wierzeń, ma chronić właściciela.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus

sfabrykowana na podstawie

sfabrykowana na podstawie wierzeń gnostyków przez zydowskich rabinów i cesarzy rzymskich...jako "państwowa" religia...
 Teraz NWO, również kombinuje z "Nową, Jedyną Religią"...
 "Jak było na poczatku tak jest teraz i na wieki wieków" tłumy gawiedzi musza się nas bać...
podpisał: Rabin Wielki...

Portret użytkownika dąb

wtedy to powstał islam ,

wtedy to powstał islam , który czci Mojrzesza i Jezusa ale jako proroka . Zauważ , że jest ciągłość papieży chrześcijaństwa po Piotrze datując od 64 r ne. i są o nich wzmianki historyczne . Stąd też nim coś napiszesz to warto zagłębić się w literaturę,  bo śmiech twój teraz wyszedł mało inteligentnie.

Portret użytkownika black.serpent

chrześcijaństwo... cnotliwe

chrześcijaństwo... cnotliwe życie, miłość bliźniego i stek innych [ciach]nych frazesów, które każdy zna od zarania dziejów i szerzej znane jest jako syndrom ofiary. Ty zaś mówisz chyba o kk, który to jest największą gangreną jaką ten świat nosił a to różnica. kościółek sukienkowych wyrósł na jednej z najgorszych ideologii, czyli chrześcijaństwie a raczej troszkę bardziej go wypaczył i użył go do zniewolenia ludzkich umysłów (wszakże bez bata nad sobą człowiek żyć nie może). Daty nie mają znaczenia, te same błędy i tak są powtarzane przez kolejne cywilizacje i tak do końca (fizycznego) tej planety. Powodzenia w zbawianiu stada bar... owieczek... może kiedyś się uda, w końcu zawsze jest ten pierwszy raz.

Portret użytkownika baca

jeśli ktoś nie jest sławnym

jeśli ktoś nie jest sławnym chrześcijaninem ale chce zostać sławnym bacologiem i przekazać bardzo ważną wiadomość dla przyszłych pokoleń to niech to gdzieś zapisze, zroluje a potem starannie zrobi amulet:
baca na ostatniej wieczerzy zjadł żubra i kebaba (sos mieszany, surówka, bez keczupu - na wynos)

Portret użytkownika jacek1950

Widzę że was wszystkich

Widzę że was wszystkich porąbało, mam wrażenie, że widzę bandę nachlanych chłoptasi, którzy bredzą co popadnie. Nikt was nie obraża, ani na was nie napada, widzę, że was czas się skończył, bo nawet pomysłów wam brak. Baco, już Ci kiedyś napisałem zajmij się tym, jaką masz ksywkę, czyli paseniem baranów - przenieś się do TVN i innych pokrewnych - tam wasze miejsce. Zanim coś napiszesz, to zastanów się czy kogoś nie obrażasz. Najwyższy czas leczyć kaca, a może czegoś więcej. Jacek

Portret użytkownika Angelus Maximus

A o co się Jacku

A o co się Jacku obraziłeś?
To, że wierzysz w zrolowany fragment biblii, jako amulet to Twoje prawo, ale wybacz... Czy każdy ma się z tego powodu dusić ze śmiechu tylko dlatego, żeby cie nie obrazić?
 Czym Twoja wiara w gusła rózni się od innych guseł? Jak czytasz, to wiesz, że nie jestem ateistą i mam swój pogląd na Boga.
I nie zabraniam nikomu się z mojego poglądu smiać, czy żartować, bo to jest wolny wybór dla każdego...
Prawdziwej wiary nie da się obrazić, bo ona jest nasza intymnością...
 O swojej mówię tylko dlatego, ze wierzę, iż uwolnienie się spod pęt kłamstwa uwolni dobre postepowanie człowieka...
 Nie strach przed "nierozgrzeszeniem", lecz własne sumienie- głos cząstki Boga- naszej duszy jest głosem samego Boga, naszym sędzią, katem i adwokatem...
 Jeśli żyjesz wg wrodzonego nam dekalogu, nie musisz chwytać się rytuałów oczyszczenia, lecz zyć zgodnie z nimi a wtedy bez żadnego pośrednika powrócisz do źrodła - boskiego umysłu i boskiej świadomości...
 Wszelkie rytuały oczyszczenia jak np"komunia" to kłamstwo, które celując w zakłamanie pozwala dalej postępowac niegodziwie.
 Wychowałem się w katolickiej i bogobojnej rodzinie polskiej

Portret użytkownika Andronikus

Nie bądź taki sztywny i

Nie bądź taki sztywny i nadęty Jacku, bo wielbłąd Cię ubiegnie i przeciśnie szybciej przez ucho igielne..
A myślisz że Jezus jak żył dowcipem się nie posługiwał? gdyby był śmiertelnie poważny to by nie wszedł do domu Ojca bo tam nikt nadęty się nie dostanie - uwierz.
Weź na luz i naucz się śmiać z Bogiem z jego dzieł i ludzi nawet, którzy dla niego "pracują"...
To nie chodzi o obrazę majestatu. Nie wiem czy rozmawiasz czasem z Bogiem, w sensie czy słuchasz odpowiedzi jakie pojawiają się w ciszy serca. Często Katolicy zarzucają Boga prośbami i biadoleniem, nie czekając na to co chce on nam w sercu odpowiedzieć. No więc ja nauczyłem się słuchać Boga i wierz mi, odpowiedzi czasem wgniatają w fotel.
No więc razu pewnego, kiedy tytułuję w rozmowie Boga przez per "Pan", czyli mówiąc "Panie Boże" ten mi powiedział... "znamy się już tak długo... może w końcu przejdziemy na Ty ;--)"
Jacku chcesz to wierz, nie chcesz to nie wierz., ale Bóg nie jest nadętym tyranem jakim się go przedstawia na freskach tudzież innych "bałwanach" on jest żywy i nie ustępuje Tobie w poczuciu humoru, więc nie próbuj go ratować z opresji w jakiej się nie znajduje.
To że baca czy inny człowiek zażartuje sobie z Boga czy Jezusa czy kogokolwiek kto na piedestał przez ludzi został postawiony, nie ujmuje w żadnej mierze Bogu żywemu którego emanacją jesteś Ty.
 

Strony

Skomentuj