Ludzkie źrenice reagują na wyimaginowane źródła światła

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Oslo zidentyfikowali nieoczekiwaną cechę ludzkiego oka i mózgu. Jak się okazało, źrenice zwężają się i rozszerzają nie tylko pod wpływem jasnego źródła światło lub ciemności, ale również w wyniku urojonych obiektów - jasnych lub ciemnych.

 

Do tak nieoczekiwanych wniosków doprowadził uczonych eksperyment, w trakcie którego za pomocą specjalnego urządzenia mierzono rozmiar źrenic grupie ochotników. Uczestników badania najpierw poproszono o patrzenie na ekran, na którym pojawiał się trójkąty różnej jasności. Potem zamiast rysunków pokazano im szare tło i uczestnicy mieli wyobrazić sobie te trójkąty.

 

Okazało się, że wielkość źrenic ulega zmianie również wtedy, gdy badani ludzie tylko wyobrażali sobie jaśniejsze lub ciemniejsze trójkąty. Im jaśniejszą figurę sobie wyobrażali tym bardziej zmniejszały im się źrenice. Jedyną możliwą konkluzją było założenie, że źrenice reagowały na wyobrażenia. Wygląda to tak jakby z punktu widzenia mózgu nie było dużej różnicy czy mamy do czynienia z realnym czy wyimaginowanym przedmiotem.

 

Warto dodać, że znane są chemiczne reakcje powodujące rozszerzenie źrenic. Zaobserwowano to podczas pobudzenia emocjonalnego, bólu, podania środków takich jak epinefryna, kokaina, amfetamina, a także halucynogenów takich jak LSD, meskalina i po podaniu stosowanej w okulistyce atropiny. Za to zmniejszenie źrenic zaobserwowano po środkach uspokajających, alkoholu i opioidach.  Reakcji oka na skutek wyobraźni nikt się dotychczas nie spodziewał.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika innaopcja

Dlaczego w badaniu nie wzięto

Dlaczego w badaniu nie wzięto pod uwagę jeszcze jednego aspektu, a mianowicie tego, że źrenica zmienia średnice również w momencie zmiany odległości punktu, na którym w danym momencie skupiamy wzrok. Tak więc jeżeli wyobrazimy Sobie, że obiekt jest daleko/blisko również uzyskamy efekt zmniejszania/zwiększania się obwodu źrenicy. Sprawdzone na samym sobie. Jeżeli się mylę proszę o sprostownanie i wytłumaczenie takiego zachowania źrenicy.

Portret użytkownika innaopcja

Dlaczego w badaniu nie wzięto

Dlaczego w badaniu nie wzięto pod uwagę jeszcze jednego aspektu, a mianowicie tego, że źrenica zmienia średnice również w momecie zmiany odległości punktu, na którym w danym momencie skupiamy wzrok. Tak więc jeżeli wyobrazimy Sobie, że obiekt jest daleko/blisko również uzyskamy efekt zmniejszania/zwiększania się obwodu źrenicy. Sprawdzone na samym sobie. Jeżeli się mylę proszę o sprostownanie i wytłumaczenie takiego zachowania źrenicy.

Portret użytkownika Royal CBD

I think this is one of the

I think this is one of the most significant information for me.
And i'm glad reading your article. But should remark on few general things, The web
site style is wonderful, the articles is really nice : D.

Good job, cheers

P.S. If you have a minute, would love your feedback on my new website
re-design. You can find it by searching for «royal cbd» — no sweat if
you can’t.

Keep up the good work!

Portret użytkownika Santi88

"Reakcji oka na skutek

"Reakcji oka na skutek wyobraźni nikt się dotychczas nie spodziewał."
 
E, nie jestem taki pewien. Koreańscy naukowcy już jakiś czas temu odkryli, że np. wkładając ręce pod stół i wyobrażając sobie, że go dźwigamy, sprawiamy, że nasze mięśnie pracują i są efekty. 
 
Sugestia ma dużą siłę. Działa w obie strony.

Portret użytkownika kuzYn

  Źrenice rozszerzają się i

 
Źrenice rozszerzają się i zwężają również w czasie snu w fazie REM, więc nie jest to nic nowego. Nie wiadomo jeszcze dlaczego tak się dzieje. Wszystkie mięśnie ciała w czasie fazy REM są wyłączone, prawdopodobnie by zniwelować ryzyko kontuzji, natomiast mięśnie odpowiedzialne za gałki oczne są aktywne, i wiadomo o tym od dawna. To również dowód na to że źrenice reagują na sen, czyli wyobraźnię.

[ibimage==18164==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

 

Strony

Skomentuj