Siedem Czakr, czyli ośrodków energetycznych w ludzkim ciele

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Słowo „czakra” wywodzi się z sanskrytu i znaczy tyle co „koło”. Pojęcia tego używa się tradycyjnie w jodze na oznaczenie ośrodków energetycznych w ludzkim ciele. Na Zachodzie nazwa przyjęła się w psychotronice, która prowadzi do rozwoju postrzegania czakr poprzez odpowiedni trening.

 
Każdy normalny, dorosły człowiek może stać się wrażliwy na swoje czakry, może nauczyć się je wizualizować. Czakra spełnia wiele istotnych funkcji: jest pośrednikiem energii pomiędzy fizyczną, emocjonalną i mentalną stroną człowieka, podtrzymuje działanie określonego narządu lub ich grupy, jest organem zmysłowym - człowiek dzięki czakrom może odbierać informacje nie tylko poprzez zmysły fizyczne, ale i energetyczne, poznając w ten sposób subtelne rodzaje bytów, jest centrum świadomości, w którym można praktykować medytację.
 
Czakry to skrzyżowania kanałów energetycznych (skr. nadis). Ze względu na ich energię przybierają takie barwy jak czerwona, pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska, indygo, fioletowa. Kanały układają się kolisty kształt, który tradycyjnie przedstawiano w postaci symbolu kwiatu lotosu. Każdy człowiek posiada czakry. Ich liczba w ciele jest bardzo duża. Wyróżnia się - w zależności od tradycji i systemu praktyki - pięć, siedem lub więcej czakr głównych. Siedem czakr głównych to najbardziej rozpowszechniony system na Zachodzie. Wywodzi się on - pomimo pewnych różnic - z jogi indyjskiej.
 
Siedem czakr odpowiada siedmiu splotom nerwowym i siedmiu gruczołom wydzielania wewnętrznego. Ich barwy odpowiadają kolorom tęczy czy też widmu załamania światła - od czerwonego, będącego właściwością czakry podstawy, do fioletowego. Siedem czakr wykorzystuje się w bioterapii i bioenergoterapii, w Duchowym Uzdrawianiu, Reiki i wielu innych metodach. Informacje na ich temat są szeroko dostępne w mediach.
 
Czakra podstawy kręgosłupa (skr. Muladhara) lokuje się w obszarze kości ogonowej. Skierowana jest ku dołowi. Jej główna barwa to czerwień. Czakra ta wpływa na kości, mięśnie i skórę, wzrost. Odpowiadają jej na poziomie hormonalnym nadnercza. Osoby, których czakra podstawy jest zaburzona doświadczają poczucia słabości, braku gruntu pod nogami. Duchowo Muladhara darzy nas głębokim doświadczeniem rzeczywistości w aspekcie bytu.
 
Czakrą płciową (skr. Svadhisthana) nazywa się ośrodek energii o przewadze barwy pomarańczowej, ulokowany przy spojeniu łonowym. Energetyzuje on narządy płciowe, sprawia że doświadczamy przyjemności i zadowolenia z siebie. Czakra energetyzuje pęcherz moczowy, nerki, płyny ustrojowe, miednicę małą, reguluje wydalanie. Osoby, u których czakra płciowa jest zablokowana nie potrafią cieszyć się swoim życiem i doświadczeniem. Bywają smutne, ponure i pozornie bez przyczyny znudzone. Czakra płciowa odpowiada gruczołom płciowym, czyli gonadom (jądrom i jajnikom). Na poziomie duchowym Svadhisthana daje nam doświadczenie treści.
 
W dołku między żebrami znajduje się czakra splotu słonecznego (skr. Manipura). Jej barwą
podstawową jest żółć. Kontroluje ona układ nerwowy, odpowiada za nasze samopoczucie. Czakra energetyzuje jamę brzuszną, trzustkę, śledzionę, żołądek, pęcherzyk żółciowy, wątrobę, wegetatywny układ nerwowy, dół pleców. Terapia tej czakry szybko uwalnia od stresu i darzy emocjonalną równowagą. Hormonalnie odpowiada jej trzustka. Właściwością duchową tej czakry jest umożliwianie doświadczenia jedności siebie i zewnętrznego oraz wewnętrznego otoczenia.
 
W obszarze środka klatki piersiowej znajduje się ośrodek pełen zielonego światła zwany czakrą
serca (skr. Anahata). Jest on odpowiedzialny za ogólną witalność naszego organizmu oraz swobodę bycia. Czakra energetyzuje serce, klatkę piersiową, dolny obszar płuc, grasicę, krew i krążenie, wpływa na układ immunologiczny. Gdy czakra serca jest zaburzona nie mamy dobrego kontaktu z naszą istotą, męczą nas natrętne myśli i negatywne uczucia. Na poziomie hormonalnym Anahacie odpowiada grasica. Duchowo czakra serca otwiera nas na doświadczenie siebie jako odrębnej esencji, decyduje o poziomie naszego urzeczywistnienia i stanie wolności.
 
Czakra gardła (skr. Visuddha) mieści się w okolicach krtani. Jej barwą podstawową jest błękit. Czakra energetyzuje górną część płuc, oskrzela, tarczycę, ramiona. Gdy ośrodek gardła jest przyblokowany znajdujemy trudności w wyrażaniu się. Czakra ta bywa mocno aktywna u nauczycieli, artystów (np. śpiewaków). Ma związek z wyższym rodzajem twórczości. Hormonalnie Visuddha koresponduje z tarczycą. Na poziomie duchowym pozwala nam osadzić się w doświadczeniu prawdy. Mówienie fałszu, kłamanie niszczy tę czakrę.
 
W punkcie między brwiami lokuje się tzw. czakra międzybrwiowa (skr. Adźna). Barwą podstawową tej czakry jest indygo. Czakra energetyzuje centralny układ nerwowy i móżdżek, przysadkę mózgową, kontroluje inne gruczoły. Blokady w tej czakrze powodują osłabienie funkcji intelektualnych, umysłowych. Hormonalnie czakra międzybrwiowa związana jest z przysadką. Czakra ta odpowiada za takie zdolności paranormalne jak telepatia i jasnowidzenie. Pozwala nam docierać do naszych ciał subtelnych, obserwować aurę i czakry własne oraz innych ludzi. Praca z tą czakrą należy do jogicznych praktyk podstawowych. Rozwija nie tylko koncentrację, ale i umiejętność telepatycznego kontaktu z nauczycielem (skr. Guru). Duchowo Adźna darzy nas doświadczeniem dobra.
 
W obszarze ciemiączka, na czubku głowy znajduje się czakra koronna (skr. Sahasrara). Jej barwą podstawową jest fiolet. Czakra ta energetyzuje mózg. Gdy nasza czakra czubka głowy jest zblokowana doświadczamy zawężonej świadomości, jesteśmy ogólnie niezharmonizowani i nieprzebudzeni. Hormonalnie Sahasrara związana jest z szyszynką. Duchowo prowadzi nas do przeżycia piękna jako harmonii wszystkich opisanych wcześniej (jak jedność, prawda) właściwości transcendentalnych.
 
 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Homo sapiens

Anatolij Michajłowicz

Anatolij Michajłowicz Kaszpirowski
W młodości uprawiał z sukcesami boks i podnoszenie ciężarów. Za osiągnięcia sportowe otrzymał tytuł Mistrza Sportu ZSRR.
W 1962 roku ukończył Państwowy Instytut Medyczny ze specjalizacjami "lekarz psychiatra" i "lekarz psychoterapeuta" W 1987 roku został psychoterapeutą radzieckiej kadry narodowej w podnoszeniu ciężarów. Powszechną sławę zdobył w 1989 roku, przeprowadzając na antenie państwowej telewizji seanse hipnozy. Transmisje cieszyły się wielką oglądalnością, a wielu widzów przypisywało tym seansom właściwości uzdrowicielskie. Według nich miały one leczyć szeroką gamę chorób i dolegliwości: od raka po alkoholizm i wypadanie włosów. Ministerstwo Zdrowia ZSRR w oficjalnym oświadczeniu nazwało ten fenomen "zbiorową psychozą", jak się bowiem okazało, część z rzekomo uzdrowionych trafiała do szpitali z objawami chorób psychicznych. Po 6. seansie program Kaszpirowskiego zdjęto z anteny.
[ibimage==17159==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Strony

Skomentuj